AKCE ŠD

Home » DRUŽINA » AKCE ŠD

Násobilka, abeceda v životě je třeba 

V cukrárně Smile proběhla v polovině dubna vernisáž obrazů z výtvarné soutěže, které se pravidelně účastníme. Tentokrát bylo téma oblastní výstavy školních družin „Násobilka, abeceda v životě je třeba“. Děti byly při tvoření nadšené, nikdo k tématu nezůstal lhostejný. Nechyběla fantazie a u starších dětí i humor. Do výstavy byly zařazeny různé techniky, pastelky, fixy, olejové křídy, voskovky. Rozsah fantazie sahal až do kosmu, zahrnoval zoologické zahrady a dopravní prostředky. Někteří nadšenci měli své obrázky vyplněné různými technikami ihned, jiní na svém díle pracovali několik dnů. 

Na výstavu se nedostaly všechny obrázky, proto jsme v prostorách školy uspořádali školní výstavu. Děti byly nadšené, když viděly svůj obrázek nebo obrázek svého kamaráda. A pozvání na oblastní výstavu výtvarných a literárních prací je ještě lákavější. Koná se totiž v cukrárně Smile 😊 a to až do 30. května. 

Za kolektiv vychovatelek srdečně zvou Renata Střížová a Arletta Ibragimová


Velikonoční dílny

Hurá, zase se naše velikonoční dílničky vrátily. Jeden výrobek, kuřátko na špejli, děti vyrobily vlastníma rukama a odnesly si ho domů:) Lektorky dětem pečlivě vysvětlovaly pracovní postup. A komu to na jarní výzdobu pokojíčku nestačilo, mohl si v obchůdku zakoupit něco z nepřeberného množství zajíčků, slepiček, kuřátek či vajíček.

Na svátky jara už jsme připraveni. Velikonoční nálada byla cítit všude. Velký dík patří společnosti BD Tova, která pro nás každoročně tuto akci chystá. Společnost zaměstnává osoby se zdravotním postižením a dává tak i těmto lidem šanci zařadit se do pracovního procesu. Rádi jsme podpořili dobrou věc. Zaměstnanci BD Tova byli spokojeni a naše děti nadšené!!!

Renata Střížová


Z pohádky do pohádky

Po roce jsme opět zavítali do světa pohádek a pustili se do plnění 13 zábavných úkolů. Na perníkovou chaloupku bylo potřeba dokreslit perníky, u čarodějnice vykouzlit čarovné lektvary a také si trochu vyzkoušet přebírání hrachu a čočky. Děti plnily i sportovní disciplíny a na žebřinách zachraňovaly princeznu z věže, skákaly v pytli nebo se trefovaly míčkem do zelené obludy. U všech úkolu pomáhalo na 60 třeťáků a čtvrťáků a všem 130 prvňákům a druhákům se podařilo posbírat 13 razítek pohádkových postav a získat památeční placku. Během odpoledne tak byla možnost potkat se s kamarády z jiných oddělení a společně si toto odpoledne užít.

Renata Střížová


Hudební akademie

Každý rok pořádá naše Školní družina pěveckou soutěž Bystrcký slavík.

Letos jsme se rozhodli udělat malou změnu, aby nám děti mohli nejenom zazpívat, ale také zahrát na různé hudební nástroje. Udělali jsme si hezké odpoledne s písničkou.

Hru na klávesy střídaly písničky, hraní na klarinet a také na kytaru. Nakonec jsme si poslechli vlastní skladbu, kterou se pochlubil žák 3.třídy.

Odpoledne se vydařilo a děti si ho užily.

Beáta Singerová


Předvánoční odpoledne s divadlem

Nastal vánoční čas a tak i tento rok nemohlo chybět divadlo. Všechny oddělení naší školní družiny opět navštívila divadelní představení ve Společenském centru.

Divadlo Navětvi nám letos zahrálo pohádku Hlídali jsme Ježíška. Tradiční vánoční příběh netradičním pohledem – očima Oslíka a Volka o tom, co se přihodilo v městě Betlémě, tentokrát vyprávějí zvířátka, která u toho skutečně byla.

Veselá vánoční pohádka se dětem líbila a zpříjemnila jim odpoledne.

Beáta Singerová


Vánoční dílničky

V týdnu před začátkem prvního adventu školu opět navštívila firma BD Tova, která si pro nás připravila společné tvoření. Letošním výrobkem byl andílek. Děti měly za úkol poskládat andílka z jednotlivých komponentů a podle vlastní fantazie dozdobit. Například pro prvňáčky, nebyl tento výrobek úplně jednoduchý, ale všichni to nakonec zvládli a měli z výsledku velikou radost.

Po splnění úkolu, se děti postupně přesouvaly k vánočnímu obchůdku, kde si vybíraly ze široké nabídky vánočních ozdob a polotovarů, ze kterých si doma mohly vyrábět vánoční výrobky. Nabídka byla opravdu obrovská a podle naplněných tašek, se kterými všichni odcházeli, bylo vidět, že udělali radost nejen sobě, ale chtěli potěšit i své blízké. Společnosti BD Tova tímto děkujeme a budeme se těšit na další setkání a vyrábění, tentokrát velikonoční.

Ivana Zouharová

Návštěva kina

I letos naše družina navštívila kino Lucerna v Brně. Všechna oddělení družiny navštívila stejnou animovanou pohádku Suprákovi. Příběh pojednává o holčičce Hedvice, která se má podle rodinné tradice stát superhrdinkou. Jenže je krátkozraká a nešikovná, a tak úkoly pro hrdiny nezvládá.

Nakonec se ale spojí se svojí babičkou a ta jí pomůže potřebné dovednosti najít. Superhrdinkou se stane a díky svým schopnostem zachrání celé své rodné město. Všechny děti si kino velice užily a pohádka se jim velmi líbila.

Lucie Novotná


Odpoledne s pexesem

Každoročně se potkáváme na turnaji v pexesu. Letošní rok však byl výjimkou. Děti byly překvapeny, když zjistily, že se místo tradičního setkání koná zábavné odpoledne s pexesem. 

Mohly si vyzkoušet různé způsoby jeho hry, a také si vybrat z více možností: pexeso klasické, sluchové, hmatové nebo trixeso, kde hledaly trojice. Po ukončení každé dítě obdrželo diplom a drobnou odměnu.

Celé odpoledne probíhalo v přátelské atmosféře, dokonce si děti jedno společné pexeso namalovaly. Při hraní nám čas velmi rychle utekl a už se těšíme na příští ročník….

Radka Pohanková a Šárka Živnová


Pasování prvňáčků na čtenáře 

Tak jako každé září, i letos usedlo do lavic naší školy plno dětí, zvědavých, co se tu dozví nového. Pro každého prvňáčka je nejdůležitější naučit se číst. Aby se mu práce lépe dařila a mohl podnikat dobrodružné výpravy do světa knih, pořádá pro ně pobočka knihovny Jiřího Mahena v Bystrci Pasování na čtenáře. V nově zrekonstruované knihovně se sejdou prvňáčci spolu s králem, princeznou a princem a dozvídají se, jak to v takové knihovně vypadá, co tam můžou nalézt a co je čeká, až se naučí všechna písmenka a budou si moci sami něco přečíst. Letos se role krále ujal bystrcký starosta pan Tomáš Kratochvíl. Všechny děti osobně pasoval na čtenáře. Princezna s princem všem darovali ozdobné šerpy a nakonec děti slíbily, že se brzy naučí číst a o knihy se budou dobře starat. 

Petra Kubošová


Bystrcké slavnosti u Společenského centra

Pod mým vedením jsme se v polovině září zúčastnili Bystrckých slavností s ukázkou tří tanců: scénický tanec, country a disko. Vystoupilo celkem 12 dětí, které navštěvují taneční kroužek školní družiny. Odměnou pro nás byl velký potlesk a pozvánka na příští Bystrcké slavnosti.

Ivana Böhmová


Sportovní odpoledne ve školní družině

Ve čtvrtek 22. června se společně sešly na školním hřišti všechny děti ze školní družiny, aby se pobavily a zároveň si zasportovaly. Bylo pro ně připraveno 14 stanovišť, na kterých si mohly vyzkoušet nejrůznější dovednosti a navzájem poměřit své síly. Při plnění úkolů mohli všichni využít svůj postřeh, rychlost, obratnost, ale i zručnost a vytrvalost. Za splnění jednotlivých úkolů sbíraly děti razítka do hodnotící karty. Vzhledem k letošnímu velmi teplému počasí mohli všichni také poprvé využít jedno stanoviště navíc a to „osvěžovací“, na kterém si užili alespoň na chvíli příjemné vodní ochlazení. Po skončení a splnění úkolů čekala na všechny děti malá odměna. Podle reakcí si celé odpoledne moc užily a odcházely nadšené a natěšené na příští rok.

Kolektiv školní družiny


Klíčování

Dne 7. 6. 2023 jsme byli v místní knihovně na „Klíčování“ dětí na čtenáře knihovny. Paní knihovnice zábavnou formou dětem přiblížila, jak se o knihy pečuje, k čemu nám slouží. Také dětem ukázala, kde a jaké knihy najdou. Společně splnili všechny úkoly a našli zatoulaná písmenka. Na závěr děti dostaly pomyslné klíče od knihovny. Všem se program v knihovně moc líbil. Děkujeme.

7. oddělení školní družin


Návštěva cirkusu Legrando

V pátek 19. května nás po roce opět navštívil náš oblíbený cirkus Legrando. Odpoledne zahájil principál, který děti slavnostně přivítal. Dobrodružství mohlo začít. A že se bylo na co těšit!

Chůze po hřebících nebo po laně, žonglování, běh pod lanem či balancování na balónu – to vše bylo připraveno pro odvážné děti.

Všichni jsme si v tento den užili spoustu legrace a těšíme se zase brzy na viděnou.

Za kolektiv vychovatelek Radka Pohanková


Taneční soutěž školní družiny

Taneční soutěž má na naší škole dlouhou tradici. Její počátky sahají do roku 2005, kdy první zájemci o skupinový tanec předváděli své umění na chodbách školy. Během dalších ročníků jsme se přesunuli do tělocvičny a většinu vystoupení doladili pečlivě sladěnými kostýmy. Letošní ročník se uskutečnil po čtyřleté pauze. O účinkování byl veliký zájem, proto jsme ve středu 26. dubna mohli vidět 19 vystoupení od dětí z 1. – 4. tříd. V tělocvičně zazněly populární hity jako Seňorita, Timber, Dance Monkey a další. Po skončení všech vystoupení proběhlo hlasování diváků i poroty.

V mladší kategorii úspěchy a vítězství poháru slavila třída 1. D a jejich tanec Wednesday Dance na píseň Bloody Mary. Tento tanec získal od diváků nejvíce hlasů a zároveň i prvenství v ceně poroty.

Ve starší kategorii zvítězily hned 3 tance: tanec Waka Waka v podání vybraných žáků třídy 3. C, Akrobatky – dívky ze 4. A a tanec na píseň Levitating vybraných žákyn ze tříd 4. B a 4. D. Pohár vyhrál tanec Levitating, který získal i cenu poroty.

Tato soutěž měla u dětí velký úspěch. Při vyhlašování výsledků na školním hřišti jsme zvládli společně zatančit všechny tance a některé děti již začínaly tvořit skupinky na další ročník!

Renata Střížová


Obvodní kolo lehkoatletického trojboje

Dne 10. května 2023 se na naší škole konalo obvodní kolo lehkoatletického trojboje školních
družin, které přilákalo děti z šesti dalších škol.
Atmosféra byla plná očekávání a napětí a naše sportovce neodradilo ani chladné a větrné
počasí, které nás provázelo celým závodem.
Soutěž se skládala ze tří disciplín: běhu a hodu a skoku do dálky.
Děti z naší školní družiny nás reprezentovaly naprosto skvěle a obsadily 2 první místa
(Alexandr Polák a Nikola Mrkosová) a jedno třetí místo (Matyáš Kottek). Velké uznání a
pochvalu si ovšem zaslouží všechny děti, proto si malou odměnu odnesl úplně každý.
Děkujeme všem žákům za jejich nadšení, rodičům za podporu a vychovatelům za organizaci
za skvělého sportovního dne.

Gratulujeme všem sportovcům a doufáme, že jejich energie a vášeň pro sport, ještě více
vzroste.


Kolektiv školní družiny


Družinový turnaj v Dámě

Ve čtvrtek a pátek 13. a 14. dubna 2023 jsme odehráli vzájemné partie našeho již tradičního turnaje ve stolní hře Dáma. Za každé oddělení se zúčastnily dva hráči. Výjimkou byli účastníci ze 4. oddělení, kteří zastoupili neúčast dětí z 12. oddělení).

Děti byly zařazeny do mladší a starší kategorie. Vzájemné hry určil los. Postupovali jsme vyřazovacím systémem. Každý vzájemný souboj sestával minimálně ze dvou her, takže postupující děti ve finálové skupině byly patřičně unavené. O to byla větší radost z úspěchu.

Mladší kategorie dětí:

 1. místo: Michael PŘIDAL z 2. oddělení
 2. místo: Jindřich MUSIL z 2. oddělení
 3. místo: Daniel FIŠER ze 3. oddělení

Starší kategorie dětí:

 1. místo: Tobiáš HAVLÍČEK ze 4. oddělení
 2. místo: Veronika ŠEDÁ ze 4. oddělení
 3. místo: Jiří KMENT ze 13. oddělení

Vítězům patří gratulace a uznání herních dovedností, a všem zúčastněným poděkování.

Zuzana Tuzová


Velikonoční dílny

Předposlední březnový den jsme na naší škole uspořádali tvořivé dílničky pro děti ze školní družiny. Děti se po odděleních střídaly ve dvou třídách. Tam si za pomoci lektorek vyzkoušely slepit velikonočního zajíčka a ovečku. Chtělo to opravdu trochu trpělivosti při lepení. Nakonec si však každý svůj výrobek odnesl domů. Velikonoční atmosféru jsme podpořili při nákupu polotovarů ke tvoření či přímo nákupem velikonočních dekorací. Akce proběhla ve spolupráci s firmou BD TOVA. Společnost BD-TOVA má dlouholetou tradici ve výrobě dekoračních a hobby-výrobků. Zaměstnává osoby se zdravotním postižením a dává tak těmto lidem šanci zařadit se do pracovního procesu. A tak i my jsme rádi podpořili dobrou věc.

Renata Střížová


Turnaj v Dobble – 1. a 2. třídy

Ve čtvrtek 9.3. se sešlo ve třídě 1.C 16 dětí, aby si zasoutěžili ve hře Dobble. Vyřazovacím systémem se nejlepší z dětí probojovaly až do finále a vítěznou trojicí se stali tito účastníci:

1. místo – Daniel F. ze 2.B

2. místo – Jindřich M. ze 2.D

3. místo – Jakub N. z 1.A

Získali diplom a drobnou cenu a spolu s ostatními i lízátko. Všichni vzorně reprezentovali svá oddělení ŠD.

Lenka Slabáková


Turnaj v Dobble – starší kategorie

Na začátku března se ve 3. C sešlo 12 hráčů ze třetích a čtvrtých tříd, aby se utkali ve školním finále hry Dobble. Po vysvětlení pravidel a rozlosování do dvojic se začalo soutěžit. Postupným vyřazováním zůstaly ve finále tři dívky. Po skončení napínavé hry se na prvním místě umístila Marie Š. ze 4. B, druhé místo získala Barbora S. ze 4. C a jako třetí obsadila Claudie K. ze 3. C. Všichni hráči projevili smysl pro fair play a shodli se na tom, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se a přesto, že první místo nemohli získat všichni, budou se u hraní Dobble bavit dál a už teď se těší na další ročník!

Ivana Zouharová


Z pohádky do pohádky 

Tradiční hru po škole jsme v letošním roce uspořádali koncem měsíce února. Hned ve třech patrech hlavní budovy byly pro děti připraveny různé úkoly a u nich spolužáci ze třetích a čtvrtých tříd. Na 130 prvňáčků a druháků čekalo kreslení perníků, přebírání hrachu a čočky, skákání v pytli či lovení rybek. Každý se rád viděl s kamarády z jiných tříd a většině se podařilo nasbírat všech 13 razítek. Starší děti si roli rádců užily a ti mladší cestou domů volaly: ,,To byl teda príma den!“ 

Renata Střížová


Návštěva soviček

V únoru se všechny děti těšily na slíbenou návštěvu. Až z Ostravy k nám vlakem přijela paní chovatelka s párem výrečků bělolících. Rozárka a Ariel na nás čekali na chodbě, kde seděli na židličce.

Paní chovatelka nám nejprve pověděla něco o životě a potřebách soviček, o něco později odpovídala na zvídavé dětské dotazy. Mimo jiné jsme se dozvěděli, že sovičky pochází z Afriky, váží asi 270 g a nemají krční obratle.

Největším zážitkem však bylo fotografování s Arielem a Rozárkou. Některé děti si sovičky pohladily, další je držely na ruce a ti nejodvážnější si je nechali dát na hlavu.

Jak vše probíhalo, se můžete podívat v naši fotogalerii.

Co dodat na závěr? Snad jenom – už teď se těšíme na příští setkání.

A mezitím sovičky ještě namalujeme.

Radka Pohanková

Pěvecká soutěž – Bystrcký Slavík

V pondělí 30.1.2023 proběhla tak jako každý rok v naší ŠD pěvecká soutěž Bystrcký Slavík. Soutěžilo se ve dvou kategoriích – mladší a starší žáci.

Písně byly různých žánrů a všem účinkujícím patří velký dík za odvahu vystoupit před velkým publikem. Nakonec proběhlo vyhlášení vítězů a bylo vidět, že si všechny děti užily pěkné odpoledne.

Beata Singerová

Vánoční dílničky

I v letošním roce jsme si čekání na Vánoce zpříjemnili společným tvořením. Firma BD Tova si pro děti tentokrát připravila vánočního skřítka, kterého si každý poskládal a dozdobil.

Pro prvňáčky to určitě nebylo tak jednoduché. Radost ze skřítka proto byla veliká!

Starší děti, které se v předchozích letech dílniček účastnily, sestavení skřítka snadno zvládly. Všechny děti se také těšily na možnost nákupu ve vánočním obchůdku.

Za kolektiv ŠD Renata Střížová


Mikulášské představení

Každoročně naše ŠD navštíví v den, kdy chodí Mikuláš, pohádkové představení.
Jinak tomu nebylo ani letos, oslovili jsme divadlo NAVĚTVI, které nám zahrálo pohádku Brémští muzikanti.

Pohádka plná smíchu, ale i poučení se dětem moc líbila a zpříjemnila všem sváteční odpoledne.

Nakonec se herci společně s některými dětmi na památku vyfotili.

Za kolektiv ŠD Beata Singerová


Turnaj v sudoku

Poslední listopadový den proběhla soutěž v sudoku třetích a čtvrtých tříd.  Soutěže se zúčastnilo 13 žáků. Třetí třídy měly jednodušší variantu se šesti políčky. Čtvrťáci měli klasické sudoku s devíti políčky. Soutěžící dostali k vyluštění dvě sudoku.

Na prvním místě se umístila Lucia Juhásová ze 3. C. Ze čtvrtých tříd podala nejlepší výkon Nikola Mrkosová ze 4. D. Všichni soutěžící dostali sladkou odměnu a výherci drobné dárky.

Hana Šimoníková


Výtvarná soutěž na téma Dopravní prostředek 

I v letošním roce se v podzimních měsících uskutečnila výtvarná soutěž školní družiny, tentokrát na téma Dopravní prostředek. Téma bylo zajímavé i pro chlapce, kterých byla z 54 výherců skoro polovina. Někteří asi zavzpomínali na loňské téma Báječný svět fantazie… a tak jsme viděli neskutečné návrhy dopravních prostředků. Auta a letadla z budoucnosti, tanky jako hamburgery, chodící roboty nebo duhové a pestrobarevné autobusy. Objevily se ale i tramvaje, parníky a horkovzdušné balóny. Jako dopravní prostředek jsme viděli i kolo či skateboard. Každý vítěz dostal na památku diplom, svítící autíčko a sladkost. Vítězné výkresy jsou vystavené v prostorách naší školy😊

Renata Střížová


Návštěva kina Lucerna

V letošním roce naše družina opět navštívila kino Lucerna na Minské ulici v Brně. Promítání filmů a pohádek navštěvujeme pravidelně, dětmi je velmi oblíbené a vždy zaplní téměř celé kino. Představení se letos konalo ve dvou termínech. První se vydaly do kina děti z prvních a druhých tříd a shlédly animovaný film Mimoni. Za týden po nich se do kina vydaly děti ze třetích, čtvrtých a pátých tříd na filmové představení Myši patří do nebe. Dětem se oba filmy velmi líbily a už se těší na ty, které uvidí příští rok.

Kolektiv školní družiny


Turnaj v pexesu

13. října proběhl v naší školní družině 4. ročník turnaje v pexesu. Zúčastnilo ho celkem 16 dětí z prvních a druhých tříd. Děti si nejprve rozlosovaly soupeře a pak se pustily do napínavého souboje. Po jeho ukončení se na 1. místě se umístila Rozárka Poulová, 2. místo obsadil Jindra Musil a na 3. místě skončila Sára Pálková.

Za svoji odvahu zúčastnit se obdržely všechny děti diplom a sladkou odměnu. Vítězové si odnesli i drobný dáreček. Turnaj proběhl v přátelské atmosféře. Už se těšíme na další ročník.

Radka Pohanková a Šárka Živnová (organizátorky turnaje)


Pasování na čtenáře

Dne 4.10. jsme s dětmi z prvních tříd navštívili knihovnu Jiřího Mahena, kde proběhlo pasováni na čtenáře. V knihovně všechny přivítala princezna, která dala dětem ochutnat chytré jablíčko a poslala je vykonat zkoušku ke králi a královně. Královna dětem pokládala hádanky a dětem se podařilo všechny uhodnout. Nakonec jí pomohly najít ztracený prstýnek. U krále prošli všichni zkouškou z písmenek a na závěr mu zazpívali známé písničky z pohádek. Za odměnu je král slavnostně pasoval na čtenáře.

Kolektiv vychovatelek 1. tříd


Legrando v akci

V pátek 20. května nás opět navštívil náš oblíbený cirkus Legrando. Odpoledne zahájil principál, který děti slavnostně přivítal. Dobrodružství mohlo začít. A že  se bylo  na co těšit!

Chůze po hřebících nebo po laně, žonglování, zkouška udržení rovnováhy na vysokém žebříku či balancování na balónu, to vše bylo připraveno pro odvážné děti. Dobrou náladu udržovali lektoři spolu s paními vychovatelkami.

Všichni jsme si v tento den užili spoustu legrace a těšíme se zase brzy na viděnou.

Za kolektiv vychovatelek Radka Pohanková

« z 2 »

Malované kamínky

Velice rádi jsme se zapojili do charitativního projektu Malované kamínky. Oblázky jsme pokreslili akrylovými barvami a fixami. Tématem byl náš oblíbený hrdina pes Gump, který nás také v březnu na naší škole navštívil. A kam kamínky putovaly? Do nadace Dům pro Jůlii a poté na Bystrcké jarní slavnosti. Děti tvořily s velkým nadšením, a tak se nám podařilo odevzdat okolo stovky kamínků. Snad jsme tedy alespoň trochu přispěli na dobrou věc.

Renata Střížová


Družinový turnaj ve hře Dáma

Ve čtvrtek 5. a 12. května jsme se sešli s dětmi za mladší (1. a 2. třídy) a starší kategorii (3.,4.,5. třídy). Z každého oddělení dorazili dva nejlepší hráči a vzájemně si poměřili své herní dovednosti. Souboje nám určil los.

Nejhezčí na těchto soubojích byl zápal pro hru a poté případné překonání neúspěchu. Pro mne, co by organizátora akce, dotazování na další podobnou akci, tudíž vlastně pozitivní hodnocení od dětí.

V mladší kategorii se zúčastnilo 16 dětí (8 prvňáčků a 8 druháčků).

Umístění – mladší kategorie:

 1. místo: G. Tyllichová – 1. D
 2. místo: E. Ocelka – 2. C
 3. místo: D. Fojt – 2. A

V kategorii starších se sešlo 12 soupeřů.

 1. místo: S. Kubacki – 4. D
 2. místo: M. Kubošová – 4. C
 3. místo: T. Havlíček – 3. C

Děkuji kolegyním a kolegovi za přípravu dětí do soutěže a především dětem za účast, chuť a odvahu přijít si poměřit své dovednosti. Tak do roka a do dne snad na viděnou.

Za akci Z. Tuzová


Výlet ŠD do arboreta Křtiny – 20.4.2022

Dne 20.4.2022 jsem zorganizovala výlet pro děti ze ŠD do Arboreta ve Křtinách. Akce byla domluvena s agenturou „Poznej Víc“, kterou zaštiťovala koordinátorka Ing. Pavla Přikrylová. Zúčastnilo se jí 23 žáků ze 7 různých tříd 3. a 4. ročníků naší školy.

Program měl zaměření nejen poučné a vzdělávací, ale doplňovaly jej různé pohybové aktivity a soutěže, i dovednostní prvky jako tvoření z keramické hlíny, skládání domina, hod šiškou na cíl, chůze poslepu, apod.

Ačkoliv byl výlet velmi zajímavý, mínusem bylo poměrně chladné počasí a brzký termín, takže keře a stromy ještě nekvetly.

I tak si to děti užily v krásné přírodě a partě dobrých kamarádů.

Zpracovala vychovatelka Lenka Slabáková


Jalový dvůr

Děti se od rána moc těšily na výlet. Když už pro nás přijel autobus, začalo naše dobrodružství. V autobuse děti přivítala milá paní průvodkyně, která nám vyprávěla, na co se máme těšit a jak se máme chovat.  Dozvěděli jsme se, že na farmě mají osly, ovečky, koně a kočky. Po příjezdu na farmu se děti rozdělily do dvou skupin. Přivítala nás majitelka farmy.

Naše 3. oddělení bylo nejdříve na projížďce v kočáru a poté na koni. Děti byly velmi nadšeny. Během exkurze jsme se nejdříve zastavili u kočičky, poté jsme si prohlédli králikárnu a klece s morčaty.

 Paní průvodkyně nám také ukázala hnízda vlaštovek. Vyprávěla nám, že používají kameru na dokumentaci vývoje mláďat. Další zastávku jsme měli u oslů, kteří byli o Vánocích zapůjčení do živého betléma.

Dále jsme viděli velkou stodolu, ve které se uschovávalo seno. Krmení zvířat na jeden den stojí šest tisíc korun. Na rozlehlých pastvinách se pásly koně a ovečky. Ovečky byly označeny čísly. Na každé zastávce měly děti spoustu otázek, na které dostaly řádné odpovědi. Nejvíce radosti u dětí vyvolalo krmení koz a kůzlátek. Třešničkou na dortu bylo to, že jsme spatřili páva. Na závěr děti dostaly diplomy.

Výlet si užily nejen děti, ale také dospělí.

  3. odd. Arletta Ibragimová

Na výlet na farmu se ve společném autobusu vydala i třída 3.A a 3.D. Nálada byla výborná, počasí skvělé a zážitky super. A komu nestačila jízda na koni či v kočáře, ten se mohl vyřádit na trampolíně.

Renata Střížová

« z 2 »

Polybus

Přijel k nám Polybus 😊 Že nevíte, co to je? To jsme ještě nedávno také nevěděli. No, je to takové kouzelné auto, které ve svém nitru ukrývá spoustu pomůcek. Díky nim se na našem školním hřišti vytvořily miniučebny, kde si mohly děti z 1. oddělení vyrobit vlastní dřevěný výrobek. Nejprve bylo nutné se seznámit s různými nástroji, jako je pilka, svěrák, brusný papír, úhelník a další. Poté pozorně poslouchat postup a pod vedením zkušených lektorek z Lužánek se pustit do práce. Měřit, řezat, brousit a za necelé dvě hodiny byl hotov dřevěný stojánek na mobil. Většina jej stihla i ozdobit a uvidíme, jestli se přece jen někdo se zúčastněných nezačne v budoucnu věnovat řemeslu. 

Renata Střížová


Jarní pohádková olympiáda

Kdo vozil Budulínka na ocásku ? A jestlipak umíš spočítat schody k princezně do věže? Vzpomeň si na svoji oblíbenou pohádkovou postavičku a zapoj se do sportovních disciplín na chodbách naší školy. To byly úkoly pro děti z 1. a 2. tříd. Dne 20.4.2022 jsme spolu se třeťáky a páťáky uspořádali jarní pohádkovou olympiádu. Starší děti pomáhaly těm mladším s plněním úkolů a za splnění dávaly razítko do osobní karty. Každý se mohl potkat se spolužáky z různých tříd a vyzkoušet si třeba skok v pytli, chůzi na chůdách nebo lovení rybiček. Splnit všech deset úkolů se podařilo téměř všem a každému se toto odpoledne moc líbilo.

Renata Střížová


Velikonoční dílny

Tvoření velikonočních dekorací patří v naší družině k oblíbeným činnostem. Často tvoříme tulipány z barevných papírů, velikonoční slepičky i různě zbarvená papírová, sádrová či polystyrenová vajíčka. V letošním roce jsme si tvoření užili na profesionální úrovni 😊 a využili jsme nabídky firmy BD Tova. Týden před velikonočním volnem si okolo 200 dětí vyrobilo krásného velikonočního zajíčka, kterého si každý měl možnost dotvořit podle vlastní fantazie. A komu vyrábění nestačilo, ten si mohl zakoupit některou ze spousty sad ke tvoření na doma a měl tak veselé a pestrobarevné Velikonoce !

Renata Střížová


Dobble 3.- 5. tříd

V úterý 22.3.2022 se uskutečnila celodružinová soutěž ve hře dobble.

Do třídy 4.C, kde se vše odehrávalo, přišlo ve 14 hodin 20 žáků ze 3.-5. tříd Š. Po vysvětlení pravidel a zodpovězení všech otázek se začalo soutěžit. Všichni se urputně soustředili, ale postupně odpadávali hráči s nejmenší úspěšností, až se do posledních kol probojovalo šest nejlepších. To už fandily všechny zbývající děti svým favoritům k postupu do závěrečného velkého finále.

Tři vítězové s nejvyšším počtem bodů pak byli oceněni diplomy a věcnými cenami. Na konci dostali všichni hráči sladkou odměnu.

Umístění :

 1. Sapík Dominik  3.C
 2. Beláková Klára  4.C
 3. Mikulová Nikol  4.
 4. Beláková Kateřina  4.C
 5. Novotná  Emma 3.A
 6. Květoňová Anna  4.D

Pěvecká soutěž – Bystrcký slavík

Dne 25. 3. 2022 tak jako každoročně proběhla v naší ŠD pěvecká soutěž Bystrcký Slavík.

Soutěžilo se ve dvou kategoriích – 1. – 2. ročník (mladší kat.) a 3. – 5. ročník (starší kat.).
V mladší kategorii se soutěže zúčastnilo 21 dětí.

Výběr písní byl libovolný a interpretace byly různé kvality, ale všem účastníkům patří pochvala za snahu při přípravě a odvahu vystoupit před velkým publikem.
Vystoupení hodnotila porota složená z vychovatelů školní družiny a v mladší kategorii také z jednoho vybraného žáka.

V přestávce, kdy se porota odebrala poradit, proběhlo krátké divadelní představení a děti se společně naučily novou píseň za doprovodu kytary.

Nakonec proběhlo vyhlášení vítězů zvlášť děvčata a chlapci.
Soutěž zajímavě zpestřila program ŠD a dětem se líbila.

Těšíme se na příští ročník.


Hudební  soutěž ,,Slavík“

Soutěž probíhala průběžně v únoru v jednotlivých odděleních školní družiny. Nakonec měsíce 24.2.2022 se uskutečnila soutěž ve zpívání jednotlivců z oddělení dle ročníků.

Děti měly na výběr z různých žánrů písní. Soutěžní bylo zajímavé, pestré, dokonce se zúčastnili i chlapci. Chodba v nové budově se přeměnila v místnost soutěžících a diváků a byla vyzdobena plakáty. Po kvalitním hodnocení poroty se děti umístily takto a byly také odměněny diplomy a dárečky.

Umístění:

 1. místo pro 3.ročníky získala Eliška, třída 3.A
 2. místo Lucie, třída 3.C
 3. místo Maruška, Markéta, třída 3.A
 1. místo pro 4.ročníky získala Kristýna, třída 4.C
 2. místo Eliška, třída 4.C, Kristýna, Kateřina, třída 4.B
 3. místo Nikolas, třída 4.A        
 1. místo pro 5. ročník získala Natálka
 2. místo Stela

Více dětí z pátých tříd nesoutěžilo…                                                                                                                                             

Soutěží nás doprovázel doprovodný program, ve kterém vystoupily děti s paní vychovatelkou Lenkou s hudební pohádkou. Také vystoupily děti s tanečkem od paní vychovatelky Ivy B.

Všichni zúčastnění prožili společně krásné hudební chvíle.

Napsala  a na vše dohlížela a soutěž připravila paní vychovatelka Iva Böhmová


Výtvarný kroužek Lvíčata

Výtvarný kroužek v oddělení Lvíčat funguje už hodně let. Většinou pro děti z oddělení doplněné o kamarády z ročníku či sourozence. V letošním školním roce se však podařilo otevřít dvě skupiny. Pro děti z prvních a druhých tříd v úterý a pro třeťáky ve čtvrtek. A to znamená, že se nám už podařilo opravdu hodně věcí.

Temperovou barvou namalovat chobotnici a lišku, podle návodu nakreslit tukana či tygra, z různorodých výtvarných i recyklovaných materiálu vytvořit karnevalové koruny a škrabošky, ponožkové hračky, ozdobné deníčky a skleničky nebo klauny. Často využíváme i školní keramickou dílnu, kde se letos narodilo hned několik vánočních skřítků 😊). Ke tvoření nám vyhrávají písničky a mnohdy se z této přátelské atmosféry ani nechce odcházet. A to, že na výtvarku zůstávají skvělé vzpomínky, je asi to nejdůležitější!

Renata Střížová

« z 2 »

Turnaj v pexesu

V letošním školním roce jsme uspořádali 3. ročník turnaje v pexesu pro žáky prvních a druhých tříd. Zúčastnilo se 16 soutěžících. Děti byly rozlosovány do dvojic a turnaj mohl začít. Aby byla zajištěna maximální férovost, všechny děti hrály se stejným pexesem, které vzniklo speciálně pro tento účel. Celý turnaj byl plný napětí a nečekaných zvratů, ale absolutní vítěz nakonec mohl být jen jeden. Všechny děti si zaslouží pochvalu a poděkování. Odměna byla připravená pro každého, a tak jsme si společné odpoledne krásně užili a už se těšíme na pokračování v příštím roce.

Na stupních vítězů se tento rok umístili:

 1. místo Beattie Fabio
 2. místo Sára Berounová
 3. místo Elizabeth Procházková

Vánoční tvoření

Díky spolupráci s firmou BD Tova jsme opět mohli uspořádat předvánoční dílničky přímo na naší škole. Ve dvou třídách se jednotlivá oddělení střídala v půlhodinových intervalech a každý si vyrobil vánoční figurku z připravených polotovarů. V letošním roce si sněhuláka nebo čerta vyrobilo 190 dětí. Většina také využila možnost si některou sadu na vyrábění koupit i domů. V nabídce byly také čertovské či andělské zápichy nebo sněhuláci. Myslím, že odpoledne jsme si užili a naladili jsme se na vánoční atmosféru.

Renata Střížová