AKCE ŠD

Home » DRUŽINA » AKCE ŠD

Výtvarná soutěž na téma Dopravní prostředek 

I v letošním roce se v podzimních měsících uskutečnila výtvarná soutěž školní družiny, tentokrát na téma Dopravní prostředek. Téma bylo zajímavé i pro chlapce, kterých byla z 54 výherců skoro polovina. Někteří asi zavzpomínali na loňské téma Báječný svět fantazie… a tak jsme viděli neskutečné návrhy dopravních prostředků. Auta a letadla z budoucnosti, tanky jako hamburgery, chodící roboty nebo duhové a pestrobarevné autobusy. Objevily se ale i tramvaje, parníky a horkovzdušné balóny. Jako dopravní prostředek jsme viděli i kolo či skateboard. Každý vítěz dostal na památku diplom, svítící autíčko a sladkost. Vítězné výkresy jsou vystavené v prostorách naší školy😊

Renata Střížová


Návštěva kina Lucerna

V letošním roce naše družina opět navštívila kino Lucerna na Minské ulici v Brně. Promítání filmů a pohádek navštěvujeme pravidelně, dětmi je velmi oblíbené a vždy zaplní téměř celé kino. Představení se letos konalo ve dvou termínech. První se vydaly do kina děti z prvních a druhých tříd a shlédly animovaný film Mimoni. Za týden po nich se do kina vydaly děti ze třetích, čtvrtých a pátých tříd na filmové představení Myši patří do nebe. Dětem se oba filmy velmi líbily a už se těší na ty, které uvidí příští rok.

Kolektiv školní družiny


Turnaj v pexesu

13. října proběhl v naší školní družině 4. ročník turnaje v pexesu. Zúčastnilo ho celkem 16 dětí z prvních a druhých tříd. Děti si nejprve rozlosovaly soupeře a pak se pustily do napínavého souboje. Po jeho ukončení se na 1. místě se umístila Rozárka Poulová, 2. místo obsadil Jindra Musil a na 3. místě skončila Sára Pálková.

Za svoji odvahu zúčastnit se obdržely všechny děti diplom a sladkou odměnu. Vítězové si odnesli i drobný dáreček. Turnaj proběhl v přátelské atmosféře. Už se těšíme na další ročník.

Radka Pohanková a Šárka Živnová (organizátorky turnaje)


Pasování na čtenáře

Dne 4.10. jsme s dětmi z prvních tříd navštívili knihovnu Jiřího Mahena, kde proběhlo pasováni na čtenáře. V knihovně všechny přivítala princezna, která dala dětem ochutnat chytré jablíčko a poslala je vykonat zkoušku ke králi a královně. Královna dětem pokládala hádanky a dětem se podařilo všechny uhodnout. Nakonec jí pomohly najít ztracený prstýnek. U krále prošli všichni zkouškou z písmenek a na závěr mu zazpívali známé písničky z pohádek. Za odměnu je král slavnostně pasoval na čtenáře.

Kolektiv vychovatelek 1. tříd


Legrando v akci

V pátek 20. května nás opět navštívil náš oblíbený cirkus Legrando. Odpoledne zahájil principál, který děti slavnostně přivítal. Dobrodružství mohlo začít. A že  se bylo  na co těšit!

Chůze po hřebících nebo po laně, žonglování, zkouška udržení rovnováhy na vysokém žebříku či balancování na balónu, to vše bylo připraveno pro odvážné děti. Dobrou náladu udržovali lektoři spolu s paními vychovatelkami.

Všichni jsme si v tento den užili spoustu legrace a těšíme se zase brzy na viděnou.

Za kolektiv vychovatelek Radka Pohanková

« z 2 »

Malované kamínky

Velice rádi jsme se zapojili do charitativního projektu Malované kamínky. Oblázky jsme pokreslili akrylovými barvami a fixami. Tématem byl náš oblíbený hrdina pes Gump, který nás také v březnu na naší škole navštívil. A kam kamínky putovaly? Do nadace Dům pro Jůlii a poté na Bystrcké jarní slavnosti. Děti tvořily s velkým nadšením, a tak se nám podařilo odevzdat okolo stovky kamínků. Snad jsme tedy alespoň trochu přispěli na dobrou věc.

Renata Střížová


Družinový turnaj ve hře Dáma

Ve čtvrtek 5. a 12. května jsme se sešli s dětmi za mladší (1. a 2. třídy) a starší kategorii (3.,4.,5. třídy). Z každého oddělení dorazili dva nejlepší hráči a vzájemně si poměřili své herní dovednosti. Souboje nám určil los.

Nejhezčí na těchto soubojích byl zápal pro hru a poté případné překonání neúspěchu. Pro mne, co by organizátora akce, dotazování na další podobnou akci, tudíž vlastně pozitivní hodnocení od dětí.

V mladší kategorii se zúčastnilo 16 dětí (8 prvňáčků a 8 druháčků).

Umístění – mladší kategorie:

 1. místo: G. Tyllichová – 1. D
 2. místo: E. Ocelka – 2. C
 3. místo: D. Fojt – 2. A

V kategorii starších se sešlo 12 soupeřů.

 1. místo: S. Kubacki – 4. D
 2. místo: M. Kubošová – 4. C
 3. místo: T. Havlíček – 3. C

Děkuji kolegyním a kolegovi za přípravu dětí do soutěže a především dětem za účast, chuť a odvahu přijít si poměřit své dovednosti. Tak do roka a do dne snad na viděnou.

Za akci Z. Tuzová


Výlet ŠD do arboreta Křtiny – 20.4.2022

Dne 20.4.2022 jsem zorganizovala výlet pro děti ze ŠD do Arboreta ve Křtinách. Akce byla domluvena s agenturou „Poznej Víc“, kterou zaštiťovala koordinátorka Ing. Pavla Přikrylová. Zúčastnilo se jí 23 žáků ze 7 různých tříd 3. a 4. ročníků naší školy.

Program měl zaměření nejen poučné a vzdělávací, ale doplňovaly jej různé pohybové aktivity a soutěže, i dovednostní prvky jako tvoření z keramické hlíny, skládání domina, hod šiškou na cíl, chůze poslepu, apod.

Ačkoliv byl výlet velmi zajímavý, mínusem bylo poměrně chladné počasí a brzký termín, takže keře a stromy ještě nekvetly.

I tak si to děti užily v krásné přírodě a partě dobrých kamarádů.

Zpracovala vychovatelka Lenka Slabáková


Jalový dvůr

Děti se od rána moc těšily na výlet. Když už pro nás přijel autobus, začalo naše dobrodružství. V autobuse děti přivítala milá paní průvodkyně, která nám vyprávěla, na co se máme těšit a jak se máme chovat.  Dozvěděli jsme se, že na farmě mají osly, ovečky, koně a kočky. Po příjezdu na farmu se děti rozdělily do dvou skupin. Přivítala nás majitelka farmy.

Naše 3. oddělení bylo nejdříve na projížďce v kočáru a poté na koni. Děti byly velmi nadšeny. Během exkurze jsme se nejdříve zastavili u kočičky, poté jsme si prohlédli králikárnu a klece s morčaty.

 Paní průvodkyně nám také ukázala hnízda vlaštovek. Vyprávěla nám, že používají kameru na dokumentaci vývoje mláďat. Další zastávku jsme měli u oslů, kteří byli o Vánocích zapůjčení do živého betléma.

Dále jsme viděli velkou stodolu, ve které se uschovávalo seno. Krmení zvířat na jeden den stojí šest tisíc korun. Na rozlehlých pastvinách se pásly koně a ovečky. Ovečky byly označeny čísly. Na každé zastávce měly děti spoustu otázek, na které dostaly řádné odpovědi. Nejvíce radosti u dětí vyvolalo krmení koz a kůzlátek. Třešničkou na dortu bylo to, že jsme spatřili páva. Na závěr děti dostaly diplomy.

Výlet si užily nejen děti, ale také dospělí.

  3. odd. Arletta Ibragimová

Na výlet na farmu se ve společném autobusu vydala i třída 3.A a 3.D. Nálada byla výborná, počasí skvělé a zážitky super. A komu nestačila jízda na koni či v kočáře, ten se mohl vyřádit na trampolíně.

Renata Střížová

« z 2 »

Polybus

Přijel k nám Polybus 😊 Že nevíte, co to je? To jsme ještě nedávno také nevěděli. No, je to takové kouzelné auto, které ve svém nitru ukrývá spoustu pomůcek. Díky nim se na našem školním hřišti vytvořily miniučebny, kde si mohly děti z 1. oddělení vyrobit vlastní dřevěný výrobek. Nejprve bylo nutné se seznámit s různými nástroji, jako je pilka, svěrák, brusný papír, úhelník a další. Poté pozorně poslouchat postup a pod vedením zkušených lektorek z Lužánek se pustit do práce. Měřit, řezat, brousit a za necelé dvě hodiny byl hotov dřevěný stojánek na mobil. Většina jej stihla i ozdobit a uvidíme, jestli se přece jen někdo se zúčastněných nezačne v budoucnu věnovat řemeslu. 

Renata Střížová


Jarní pohádková olympiáda

Kdo vozil Budulínka na ocásku ? A jestlipak umíš spočítat schody k princezně do věže? Vzpomeň si na svoji oblíbenou pohádkovou postavičku a zapoj se do sportovních disciplín na chodbách naší školy. To byly úkoly pro děti z 1. a 2. tříd. Dne 20.4.2022 jsme spolu se třeťáky a páťáky uspořádali jarní pohádkovou olympiádu. Starší děti pomáhaly těm mladším s plněním úkolů a za splnění dávaly razítko do osobní karty. Každý se mohl potkat se spolužáky z různých tříd a vyzkoušet si třeba skok v pytli, chůzi na chůdách nebo lovení rybiček. Splnit všech deset úkolů se podařilo téměř všem a každému se toto odpoledne moc líbilo.

Renata Střížová


Velikonoční dílny

Tvoření velikonočních dekorací patří v naší družině k oblíbeným činnostem. Často tvoříme tulipány z barevných papírů, velikonoční slepičky i různě zbarvená papírová, sádrová či polystyrenová vajíčka. V letošním roce jsme si tvoření užili na profesionální úrovni 😊 a využili jsme nabídky firmy BD Tova. Týden před velikonočním volnem si okolo 200 dětí vyrobilo krásného velikonočního zajíčka, kterého si každý měl možnost dotvořit podle vlastní fantazie. A komu vyrábění nestačilo, ten si mohl zakoupit některou ze spousty sad ke tvoření na doma a měl tak veselé a pestrobarevné Velikonoce !

Renata Střížová


Dobble 3.- 5. tříd

V úterý 22.3.2022 se uskutečnila celodružinová soutěž ve hře dobble.

Do třídy 4.C, kde se vše odehrávalo, přišlo ve 14 hodin 20 žáků ze 3.-5. tříd Š. Po vysvětlení pravidel a zodpovězení všech otázek se začalo soutěžit. Všichni se urputně soustředili, ale postupně odpadávali hráči s nejmenší úspěšností, až se do posledních kol probojovalo šest nejlepších. To už fandily všechny zbývající děti svým favoritům k postupu do závěrečného velkého finále.

Tři vítězové s nejvyšším počtem bodů pak byli oceněni diplomy a věcnými cenami. Na konci dostali všichni hráči sladkou odměnu.

Umístění :

 1. Sapík Dominik  3.C
 2. Beláková Klára  4.C
 3. Mikulová Nikol  4.
 4. Beláková Kateřina  4.C
 5. Novotná  Emma 3.A
 6. Květoňová Anna  4.D

Pěvecká soutěž – Bystrcký slavík

Dne 25. 3. 2022 tak jako každoročně proběhla v naší ŠD pěvecká soutěž Bystrcký Slavík.

Soutěžilo se ve dvou kategoriích – 1. – 2. ročník (mladší kat.) a 3. – 5. ročník (starší kat.).
V mladší kategorii se soutěže zúčastnilo 21 dětí.

Výběr písní byl libovolný a interpretace byly různé kvality, ale všem účastníkům patří pochvala za snahu při přípravě a odvahu vystoupit před velkým publikem.
Vystoupení hodnotila porota složená z vychovatelů školní družiny a v mladší kategorii také z jednoho vybraného žáka.

V přestávce, kdy se porota odebrala poradit, proběhlo krátké divadelní představení a děti se společně naučily novou píseň za doprovodu kytary.

Nakonec proběhlo vyhlášení vítězů zvlášť děvčata a chlapci.
Soutěž zajímavě zpestřila program ŠD a dětem se líbila.

Těšíme se na příští ročník.


Hudební  soutěž ,,Slavík“

Soutěž probíhala průběžně v únoru v jednotlivých odděleních školní družiny. Nakonec měsíce 24.2.2022 se uskutečnila soutěž ve zpívání jednotlivců z oddělení dle ročníků.

Děti měly na výběr z různých žánrů písní. Soutěžní bylo zajímavé, pestré, dokonce se zúčastnili i chlapci. Chodba v nové budově se přeměnila v místnost soutěžících a diváků a byla vyzdobena plakáty. Po kvalitním hodnocení poroty se děti umístily takto a byly také odměněny diplomy a dárečky.

Umístění:

 1. místo pro 3.ročníky získala Eliška, třída 3.A
 2. místo Lucie, třída 3.C
 3. místo Maruška, Markéta, třída 3.A
 1. místo pro 4.ročníky získala Kristýna, třída 4.C
 2. místo Eliška, třída 4.C, Kristýna, Kateřina, třída 4.B
 3. místo Nikolas, třída 4.A        
 1. místo pro 5. ročník získala Natálka
 2. místo Stela

Více dětí z pátých tříd nesoutěžilo…                                                                                                                                             

Soutěží nás doprovázel doprovodný program, ve kterém vystoupily děti s paní vychovatelkou Lenkou s hudební pohádkou. Také vystoupily děti s tanečkem od paní vychovatelky Ivy B.

Všichni zúčastnění prožili společně krásné hudební chvíle.

Napsala  a na vše dohlížela a soutěž připravila paní vychovatelka Iva Böhmová


Výtvarný kroužek Lvíčata

Výtvarný kroužek v oddělení Lvíčat funguje už hodně let. Většinou pro děti z oddělení doplněné o kamarády z ročníku či sourozence. V letošním školním roce se však podařilo otevřít dvě skupiny. Pro děti z prvních a druhých tříd v úterý a pro třeťáky ve čtvrtek. A to znamená, že se nám už podařilo opravdu hodně věcí.

Temperovou barvou namalovat chobotnici a lišku, podle návodu nakreslit tukana či tygra, z různorodých výtvarných i recyklovaných materiálu vytvořit karnevalové koruny a škrabošky, ponožkové hračky, ozdobné deníčky a skleničky nebo klauny. Často využíváme i školní keramickou dílnu, kde se letos narodilo hned několik vánočních skřítků 😊). Ke tvoření nám vyhrávají písničky a mnohdy se z této přátelské atmosféry ani nechce odcházet. A to, že na výtvarku zůstávají skvělé vzpomínky, je asi to nejdůležitější!

Renata Střížová

« z 2 »

Turnaj v pexesu

V letošním školním roce jsme uspořádali 3. ročník turnaje v pexesu pro žáky prvních a druhých tříd. Zúčastnilo se 16 soutěžících. Děti byly rozlosovány do dvojic a turnaj mohl začít. Aby byla zajištěna maximální férovost, všechny děti hrály se stejným pexesem, které vzniklo speciálně pro tento účel. Celý turnaj byl plný napětí a nečekaných zvratů, ale absolutní vítěz nakonec mohl být jen jeden. Všechny děti si zaslouží pochvalu a poděkování. Odměna byla připravená pro každého, a tak jsme si společné odpoledne krásně užili a už se těšíme na pokračování v příštím roce.

Na stupních vítězů se tento rok umístili:

 1. místo Beattie Fabio
 2. místo Sára Berounová
 3. místo Elizabeth Procházková

Vánoční tvoření

Díky spolupráci s firmou BD Tova jsme opět mohli uspořádat předvánoční dílničky přímo na naší škole. Ve dvou třídách se jednotlivá oddělení střídala v půlhodinových intervalech a každý si vyrobil vánoční figurku z připravených polotovarů. V letošním roce si sněhuláka nebo čerta vyrobilo 190 dětí. Většina také využila možnost si některou sadu na vyrábění koupit i domů. V nabídce byly také čertovské či andělské zápichy nebo sněhuláci. Myslím, že odpoledne jsme si užili a naladili jsme se na vánoční atmosféru.

Renata Střížová