AKCE A SOUTĚŽE I. STUPNĚ

Home » I. stupeň » AKCE A SOUTĚŽE I. STUPNĚ

Jaro ve 2.C

Jarní dny se v naší výuce nesly ve znamení akcí, zážitků a tvoření. V měsíci březnu jsme se zapojili do ponožkové výzvy v rámci podpory Světového dne Downova syndromu.

Poté už jsme se těšili na projekt s názvem Velikonoce, díky kterému jsme si připomněli velikonoční zvyky a tradice, zaseli jsme jarní osení a vytvořili si veselé jarní dekorace. Na Škaredou středu jsme se vypravili na velikonoční stezku, kde jsme si ve skupinkách prověřili své znalosti o Velikonocích, plnili zajímavé úkoly a rébusy a hezky se na očekávané svátky naladili.

V dubnu jsme se zapojili do projektu Den Země, při kterém jsme se seznamovali s různými zajímavostmi života na Zemi a vyprávěli si o důležitosti ochrany a péče o životní prostředí. Také jsme si připomněli informace o třídění odpadu a využití surovin, které jsme získali na exkurzi ve sběrném středisku odpadu. Celý projekt jsme zakončili skupinovým tvořením velkoformátových plakátů Země, které nám připomínají její krásu a důležitost a které nyní nádherně zdobí vestibul naší školy.

Velkou radost nám přinesl úspěch ve výtvarné soutěži Mandala dětem. Žáci s plným nasazením kreslili relaxační mandaly s cílem podpořit děti se speciálními potřebami. Jedna z našich mandal, kterou vytvořili Johanka Vernerová, Štěpánka Danišiková, Sebík Klinga, Víťa Kuboš, Kvido Olma, byla dokonce vybrána odbornou porotou a bude součástí putovní výstavy, která proběhne v červnu v centru Brna a tímto Vás srdečně zveme k její návštěvě.

Všechny realizované akce a projekty jsme si moc užili, dozvěděli jsme se spoustu nových informací a budeme se těšit na další společné zážitky!

Postřehy dětí:

Na Den Země jsme dělali krásné planety. Podle mě se nám všem moc povedly a vypadaly úplně jako opravdové. (Gábi S.)

V dubnu jsme vyrazili do Bystroušky. Nejdříve jsme v kuchyni upekli chlebánky a potom jsme si zasadili kytičky. (Sebík)

Je to super, baví nás to! Jsou to ty nejlepší aktivity. Těšíme se na vás. (Broňa N.)

Mgr. Kateřina Zábršová


Středověk hrou na ZŠ Vejrostova 

My, kluci a holky ze 4. A, co spolu chodíme do Začít spolu, jsme se rozhodli, že se s vámi podělíme o hezký zážitek z našeho projektového dne „Středověk hrou“. Učení totiž nemusí být nuda, když víte jak na to. Pod vedením našich paní učitelek Jany Coufalové a Evy Maxové, jsme se jedno školní dopoledne ocitli jako hlavní aktéři v době vlády Václava IV., císaře Zikmunda, v čase, kdy lidé naslouchali Mistru Janu Husovi.  

Na ranním kruhu jsme se pozdravili, oblečení ve středověkých halenách (pozn: obnošené tátovo triko), a společně si prošli program středověkého dne. V úvodu jsme si připravili v několika skupinách malé loutkové divadélko. Loutky, scénu i scénář jsme tvořili společně v týmech a věřte, že po třetím zazvonění zvonečku, seděli naši diváci jako přibití. Aktuálním tématem byl prodej odpustků, postavení církve a společenské vztahy středověku. Dospěli jsme k závěru, že tehdejší doba chudině opravdu nepřála. 

A protože nám během hraní divadla notně vytrávilo, vydali jsme se do středověké kuchyně. Kdo by čekal pečenou vepřovou kýtu a kus chleba, byl by zklamaný, protože chutnou krmi v našich mísách tvořila námi uvařená ovesná kaše. Ochutnali jsme ji jalovou, jen tak bez chuti, i později dochucenou semínky, rakytníkem, křížalami i medem a taková nám chutnala moc. 

Další velmi zajímavou aktivitou bylo stát se na chvíli středověkým hrnčířem a z hliněné koule vytvořit pěknou misku, ozdobenou ornamenty, misku, která by se na středověkém rynku i za groš prodat dala. Paní učitelka nám všem ukázala keramickou pec, kde se naše misky vypálí.  

Před hodnotícím kruhem v naší třídě jsme společně napsali tuto krátkou zprávu o středověkém dni, abychom se s vámi o naše pocity s radostí podělili. A i když jsme prožili opravdu pěkné školní dopoledne a naučili se nové věci, shodli jsme se v kruhu, že středověk necháme rytířům, pážatům, mnichům a princeznám, protože jsme spokojení a šťastní se životem teď a tady. Ačkoli. Co že to následuje po středověku? Že by novověk a doba Rudolfových zlatodějů a hvězdopravců? 

Žáci ze třídy 4. A


Knihovna Jiřího Mahena Brno-Bystrc

Žáci 5.A a 5.C měli možnost navštívit přednášku pí. Bc. Dany Šimkové na téma Harry Potter. Přednáška byla úchvatná. Paní Šimková nám vysvětlila různé triky z natáčení a povyprávěla zajímavosti o knihách. Součástí přednášky byly i kopie kouzelnických hůlek a všech nejrůznějších předmětů z HP.

Mgr. Petra Růžičková


Programování v 5.B

Na naší škole se učíme rádi a hravě. Podívejte se do fotogalerie na naše propojení informatiky(robotiky a programování), pracovních činností a přírodovědy.
Žáci měli za úkol v pracovních činnostech vytvořit zvíře, které by se dalo připojit k robotovi. V informatice probrali základy programovaní a v přírodovědě si připravili referáty.
Každý výtvor byl originální a pohyblivý. Skvělá práce!

Mgr. Petra Růžičková


5. třídy v Mahenově divadle

Dne 30.1. naše třídy 5.A, 5.B, 5.C a 5.D navštívily představení Lucerna v Mahenově divadle. Na této budově je mimo jiné velice zajímavé to, že bylo prvním plně elektricky osvětleným divadlem na evropském kontinentě. Mahenovo divadlo je nádherné, velice se nám tam líbilo. Představení bylo krásné. O přestávce jsme stihli i chlebíček. Celkový dojem byl skvělý:)

Mgr. Petra Růžičková


Turnaj v Korfbalu

Ve středu 25. ledna 2023 jsme v naší škole uspořádali turnaj 4. tříd v KORFBALU. Každá třída vyslala své hráče a hráčky, kteří měli možnost poměřit své síly a hbitost v hracím poli se soupeři. Všichni se náramně bavili, potili, povzbuzovali se, nebo fandili z lavičky. Po vzájemných zápasech si hráči plácli se soupeři a společně počkali na vyhlášení vítězů. Nejlepšími střelci na koše se stali Marek Oczadlý (4.B) a Barbora Beránková (4.A). Vítězné družstvo postupuje do turnaje bystrckých škol.

Výsledková listina:

 1. místo – 4.B
 2. místo – 4.C
 3. místo – 4.A + 4.D

Mgr. Nela Jílková


Uspávání broučků 

Možná jste večer 1. listopadu potkali v okolí školy „broučky“ – prvňáčky, kteří vyzbrojeni lucerničkami plnili zajímavé úkoly. To si děti ze 4. A připravily stanoviště s úkoly pro své menší kamarády z 1. A.  

Bylo milé pozorovat čtvrťáky, kteří převzali roli starších a zkušenějších, jak vysvětlují, podporují a také pomáhají svým mladším spolužákům.  Mnohdy se tak i menší lumpík stává zodpovědným učitelem. Na závěr jsme si všichni spolu díky úžasným rodičům, kteří nám připravili ohniště, společně opekli špekáčky.  

Jelikož v programu Začít spolu podporujeme spolupráci mezi jednotlivými ročníky, ale i spolupráci s rodinou, snažíme se o pravidelné potkávání i sdílení. Právě na takovýchto akcích mají možnost rodiče poznat kamarády svého dítěte, ale často i jeho celou rodinu. Díky tomu se nám daří vytvořit spolupracující komunitu s jedním důležitým cílem a to úspěšné vzdělávání dětí.

Mgr. Olga Novotná


Halloween

Jako strašidýlka jsme se sešli v den, který dávní Keltové oslavovali jako magický, jelikož duše zemřelých mohly podle jejich legendy  chodit po zemi.

V některých třídách se dlabaly dýně, v jiných ve šili a vycpávali duchové, počítaly se počty papírových pavouků, černých koček, anebo jsme si vyhledávali  a sdělovali co nejvíce informací k tomuto svátku. Myslím, že si každý našel to svoje a zájemci se mohli vyfotit ve 2 fotokoutcích, které pro nás na chodbách připravili žáci  osmých tříd.

Mgr. Nela Jílková


Přivítání prvňáků 

V rámci budování bezpečného klimatu školy a podpory sounáležitosti, jsme uspořádali na začátku školního roku přivítání pro prvňáčky. 

Děti ze všech tříd Začít spolu se sešly na školním hřišti, zde jsme vytvořili velký kruh, v jehož centru stáli právě naši noví prvňáci. Každé z dětí dostalo kousek stužky a fixu, úkolem dětí bylo vzájemně se potkávat s dětmi, které se neznají, seznámit se, zeptat se na něco, co je na kamarádech zajímá. Za odpověď si pak mezi sebou vyměnily písmenka ze svého jména a napsaly si je na stužku. 

Na závěr jsme stužky se jmény všech dětí a učitelů, zavěsili na společný kruh vyjadřující naši propojenost. Abychom nezapomněli, že jsme „začali spolu“ a že k sobě patříme, pověsili jsme kruh ke vstupu do přístavby školy. 

Vyučující Začít spolu


Korfbal

Po dvouleté covidové pauze mohl letos opět proběhnout turnaj 4. a 5. tříd v korfbalu.

26. dubna si každý tým ve své barvě vyzkoušel hbitost a rychlost na hřišti i pod košem a opět zvítězila týmová spolupráce. Nejvíce nastřílených košů se podařilo Albertu Janíkovi z 5.třídy a Marku Krulovi ze 4. třídy. Vítězné týmy nás budou reprezentovat v červnu na hřišti ZŠ – Laštůvkové.

Výsledky:

 1. místo – 5.C, 4.C
 2. místo – 5.A, 4.A
 3. místo – 5.D, 4.D
 4. místo – 5.B, 4.B

Mgr. Nela Jílková


Lušťovky

V  úterý   19. dubna   se na 1. stupni  uskutečnila  soutěž  LUŠŤOVKY. S  křížovkami  a  rébusy  přišlo zápolit 42 malých     i větších luštitelů. Všichni luštili s velikým nasazením a tak není divu, že odcházeli s dobrým pocitem, kolik tajenek letos pokořili.

V  kategorii 1. třídy:

 1. místo – Patrik  Kalabis, 24,5 bodů
 2. místo – Eduard  Kozák, 23 bodů
 3. místo – Julie  Hudcová, 22,5 bodů

V  kategorii 2. a 3. třídy:

 1. místo – Nikola  Mrkosová, 60 bodů
 2. místo – David  Koláček, 37 bodů
 3. místo – Tobiáš  Zábrša, 28,5 bodů

V kategorii 4. a 5. třídy:

 1. místo – Tomáš  Kment, 60 bodů
 2. místo – Daniela  Milotínská, 59 bodů
 3. místo – Alena  Ošlejšková, 58 bodů

Mgr. Nela Jílková, Mgr. Kateřina Zábršová


Recitační soutěž 2022

Dne 12. 4. 2022 proběhlo na 1. stupni školní kolo recitační soutěže, kterého se zúčastnilo celkem 32 soutěžících ve třech soutěžních kategoriích.

Obrovská pochvala patří všem, kteří se na recitační soutěž připravovali, nebáli se předstoupit před diváky a porotu, a svým výkonem potěšili všechny přítomné posluchače.

Všem recitátorům děkujeme za účast, výhercům blahopřejeme a přejeme mnoho úspěchů v dalších soutěžích.

I. kategorie:

 1. místo: Kryštof Kejík
 2. místo: Kristián Komárek
 3. místo: Jindřich Musil

II. kategorie:

 1. místo: Barbora Krejčová
 2. místo: Marie Šilberská
 3. místo: Ondřej Michalčík

III. kategorie:

 1. místo: Stela Válková
 2. místo: Stela Hlaváčková
 3. místo: Nikol Hanáková

Mgr. Romana Ondříková, Mgr. Jaroslava Kotalová, Mgr. Kateřina Zábršová

Mgr. Nela Jílková