AKCE II.STUPNĚ

Home » II. stupeň » AKCE II.STUPNĚ

Pyžamový den

V pátek 17. 12. 2021 jsme společně zažili Pyžamový den. Žáci a učitelé přišli oblečeni „jako by je někdo vytáhl z postele“ a šup se učit.

Viděli jsme se v pohodlném oblečení, ve kterém koukáme třeba na vánoční pohádky anebo lenošíme v neděli.Všichni účastníci se shodli, že to byl velmi příjemný den.

Pyžamové oblečení je nejen pohodlné, ale jak vidíte na fotografiích i slušivé.

Přejeme vám krásné vánoční svátky a užijte si také pyžama 😊.

Mgr. Květa Matuštíková


Silový čtyřboj

Ve dnech 15.11., 1.12. a 15.12. 2021 proběhlo školní kolo v silovém čtyřboji. Této fyzicky náročné soutěže se zúčastnilo 7 borců (Kučera, Navrkal a Tesař ze 7.A , Kazda ze 7.B ,Dvořák a Kummer z 8.D a Pilný z 9. B).

Všem děkuji za jejich přípravu a účast a budu držet palce, aby se letos konalo krajské kolo a naše škola se opět zúčastnila.

Mgr. Jiří Mikulášek


6. B třikrát „za školou“

V první polovině listopadu prožila 6. B třikrát alespoň část dopoledne mimo klasické školní lavice.

V rámci týdne EU CODE WEEK se 1. listopadu se stejně jako jiné šesté třídy zúčastnila v počítačové učebně tříhodinového semináře programování s organizací Czechitas, 4. listopadu navštívila společně s dalšími šestými třídami brněnské planetárium a 11. listopadu si zopakovala učivo o pravěku v Anthroposu. Jsme rádi, že i přes různá covidová opatření a omezení se podařilo tyto akce zorganizovat, a věříme, že v nich budeme moci pokračovat.

Mgr. Lenka Broklová


Návštěva brněnského planetária 6. třídy

Ve čtvrtek 4.11. byly všechny naše 6. třídy na zeměpisném pořadu Hvězdný cirkus. Děti se dozvěděly ve 4 D rozlišení jak vznikají jednotlivé chemické prvky uvnitř hvězd, zažily explozi supernovy – jeden z nejdramatičtějších jevů v přírodě a
také velký třesk.
A také se podívaly na zrození Sluneční soustavy i života na planetě Zemi. Představení jsme spojili s příjemnou procházkou na Kraví horu. Dětem se v planetáriu moc líbilo.

Mgr. Kateřina Ulrychová


Okresní finále ve florbalu v hale SportPoint na Střední ulici

V úterý 2. listopadu se konalo v hale SportPoint okresní finále ve florbalu. Naši žáci jeden zápas se ZŠ Kotlářskou vyhráli a druhý se ZŠ Horníkovou prohráli.
Vzhledem k současné nelehké době, kdy je hodně žáků nemocných, si kluci ve složení : R. Olma, L. Košťál, J. Škola, V. Doubravský, J. Táborský, M. Koutný, K. Sedláček, R. Směja, J. Sládek, P. Dubnický, D. Mlčoch utkání velmi užili.

Mgr. Kateřina Ulrychová


Filmový uzel Zlín – 7. třídy

V úterý 19. října 2021 a ve středu 20. října 2021 se sedmé třídy v doprovodu vyučujících ZŠ Vejrostova vypravily do Filmového uzlu ve Zlíně. Odjezd byl v 7:15 od budovy školy, do Filmového uzlu jsme dorazili v 9 hodin. Každá třída se díky komentované prohlídce seznámila s historií filmu, následně zavítala do kina, kde zhlédla ukázky vysokoškolských animovaných filmů, poté si prohlédla výstavu automobilů v měřítku 1:18. Nejzajímavější částí programu byla bezpochyby tvorba vlastního animovaného filmu, díky níž děti pochopily, jak se takový film natáčí. Zpět do Brna jsme se vrátili v 15:30.


Let’s compete together

Ve čtvrtek dne 23. září 2021 pořádalo bystrcké gymnasium GYBY 3. ročník soutěže pro žáky 9. ročníků ZŠ s názvem Let’s compete together. Z naší školy se zúčastnil soutěže jeden tým ve složení Mudasir Nadamee, Martina Hasilová, Kristina Kytnerová.

Jednotlivé úkoly byly zaměřeny na dovednosti v anglickém jazyce, logice, znalosti čtvrti, v níž žijeme, a také na pohybové dovednosti. Naši žáci si vedli výborně a zvítězili. Celkově se soutěže zúčastnilo 7 týmů z bystrckých základních škol. Akci zaštiťovala bystrcká radnice. Byl to vskutku, jak hlásala pozvánka na akci, Gyby Amazing Mental Entertrainment.

Mgr. Lucie Tešnarová


Adaptační soustředění 6.D

Protože přestup na 2.stupeň není sranda, začíná nám trochu jiný režim a jsme složená třída ze dvou jiných, připravila nám paní psycholožka adaptační soustředění. Pro naši třídu se konalo od 15.- 17.9.

Měli jsme velké štěstí, počasí nám přálo všechny tři dny. První den jsme strávili ve škole a v Bystrcké přírodě. Hráli jsme různé skupinové hry a tím jsme se učili mezi sebou dobře komunikovat a spolupracovat. Ať už šlo o stavění věže ze špaget, vodění spolužáků se zavázanýma očima nebo přebrodění nebezpečné řeky celé třídy pouze pomocí 9 malých koberečků, po každé hře byli všichni tak nadšení, že ji chtěli hrát znovu. Bohužel program byl nabitý, takže pro opakování nebyl prostor.

Druhý den jsme vyrazili na výlet do Permonia, kde děti ve skupinkách měly projít 10 úkolů a na konci získaly malou odměnu – malého Permoníka. Výlet se obešel bez jakýkoliv problémů. Ke škole jsme se příjemně znaveni vrátili po 15.hod.

Poslední den jsme opět trávili u školy. Na hlavním programu byla výroba vlastní tašky. Žáci měli k dispozici spreje a fixy na textil, kterými tvořili na tašky krásné obrázky. Protože je důležité, abychom spolu dobře celý rok vycházeli, poslední aktivita byla zaměřena na tvorbu třídních pravidel. Tato aktivita byla velmi náročná, avšak nakonec jsme došli ke stoprocentní shodě a vytvořili jsme si „Naše pravidla“.

Za 6.D

Mgr. Martina Nožková


Adaptační soustředění 6. A

8. – 10.  září měla třída 6. A adaptační kurz. Kromě třídní učitelky Kateřiny Ulrychové se jí zúčastnila i paní psycholožka Malachtová. V Průběhu adaptačního kurzu se naše třída dala pěkně dohromady. Hráli jsme různé stmelovací kolektivní hry ať už ve škole nebo  venku na poli nad Žebětínem. 9. září jsme strávili celý den v Oslavanském Permoniu, kde děti plnili různé úkoly a bylo to moc fajn. Poslední den si děti udělaly vlastní tašky, které si různě nazdobily a nastříkaly barvami. Adaptační kurz jsme si moc užili.

Mgr. Kateřina Ulrychová, třídní učitelka


Adaptační akce 6. B aneb Jak na druhý stupeň

Bývá zvykem, že se na začátku 6. ročníku nově vzniklé šesté třídy vypraví na adaptační pobyty. Již druhým rokem však kvůli pandemii musel třídenní adaptační pobyt probíhat „příměstskou formou“. I přesto jsem si ho ale užili. My, tzn. celá nově vzniklá 6. B, paní psycholožka Mgr. Lucie Malachtová a třídní učitelka Mgr. Lenka Broklová. Seznamovali jsme se, hráli společně hry, vyráběli a barvili vaky, povídali si. Navštívili jsme také Permonium, kde jsme dokázali, že se nebojíme ani vysokých lan nebo luštění v labyrintu. Protože jsme začínali jsme hned 1. září, museli jsme se také věnovat pravidlům života na druhém stupni i organizačním záležitostem. Myslím, že to byl dobrý začátek, a už se těšíme na další společnou akci.

Mgr. Lenka Broklová


Edukativní program „Desatero pro primární prevenci“ 

Jedná se o aktivitu v oblasti primární prevence, která je realizována především v rámci předmětu výchova k občanství nebo při setkávání kolektivů na třídnických hodinách. Smyslem projektu je předcházení rizikovému chování ve školách a školských zařízeních včetně minimalizace dopadů. 


Primární prevence duševních poruch u dětí v období rané adolescence

Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci a Centrum prevence v Brně Společnosti Podané ruce, o.p.s. spolupracují na realizaci projektu s názvem Primární prevence duševních poruch u dětí v období rané adolescence. Vzhledem k tomu, že obzvlášť nyní je podpora duševního zdraví žáků více než na místě, rádi jsme využili nabídky a do projektu jsme se přihlásili. Více se dočtete ZDE.


Projektové dny 6. ročníků (Moravská galerie – Hlava Medusy)

Pojďte společně s námi prožít program v přítomnosti mistrovského díla „Hlava Medusy“ od malíře Petruse Pauluse Rubense. Dozvíte se, jak to vlastně celé s tou Medusou bylo, kdo byl hrdina Perseus a kolik verzí tento barokní obraz má. Přeneseme se společně do doby, kdy Rubens svůj slavný obraz dokončoval a kdo mu s ním pomáhal. Společně se ponoříme do pohledu Medusy a zkusíme v něm přečíst všechny emoce, zahrajeme si na barokní dílnu, anebo se pomocí živých obrazů změníme třeba v bohyni Athénu.

Mgr. Květa Matuštíková


Příběhy našich sousedů

Tento školní rok jsme se zapojili do projektu Příběhy našich sousedů pořádaného organizací Post Bellum. Jde o projekt, kdy vybraný tým žáků pod vedením učitele má za úkol vyzpovídat pamětníka, nahrát s ním rozhovor a jeho vzpomínky zpracovat do nějaké formy, např. audionahrávky, videa, animace, komiksu atd.

Náš tým tvořili žáci z 8.B  – Míša Zuzaňáková, Kiki Vévodová, Natka Smržová, Šimon Vaněček a Mgr. Martina Kudlíková.

Máme velikou radost, že i přes nelehkou korona-situaci, kdy jsme byli většinu času připoutáni doma k počítačům, vše bylo zavřené a nemohli se potkávat, jsme projekt zdárně dokončili. Na projektu jsme pracovali od září a ukončen byl až nyní 22.6. slavnostní závěrečnou prezentací, kdy všechny zúčastněné týmy svoje výtvory odprezentovaly.

Byla to pro nás velmi cenná zkušenost, i když na začátku jsme vůbec netušili, do čeho jdeme, a kolik úsilí a času nám práce na tomto projektu vezme.

Avšak na druhou stranu výsledek stojí za to a projekt nám rozhodně více dal, než vzal. Náš tým na sebe může být pyšný. Žáci si dokázali, že tvořivost, fantazie, nápaditost, cílevědomost a týmový duch jim není cizí. Výborně zpracovali příběh pana Karla Mikuláška. Pro zpracování jeho vzpomínek si vybrali nejnáročnější možnou variantu – animaci. 

Musím se přiznat, že jsem k jejich rozhodnutí zpočátku byla trochu skeptická, nyní před nimi smekám. Žáci dokázali výborně využít dobré vlastnosti a stránky každého z nich, a efektivně si rozdělit práci. Natka má vytříbený sloh a krásně umí číst, složila a namluvila tedy texty k videu.  Šimon už s animací zkušenost měl, stal se tedy naším režisérem. Míša je výtvarně nadaná, tak namalovala úžasné postavy a rekvizity. Kristýnka dokázala přimět dědečka, aby nám poskytl rozhovor a byla hlavním zprostředkovatelem a dodavatelem fotek či různých materiálů ze soukromí našeho pamětníka, mimo jiné také pěkně maluje. To vše každý z nich v projektu zúročil.

Nakonec jsme byli porotou velmi pochváleni a oceněni pěknými cenami. Největším vyznamenáním je nám však dobrý pocit z dobře odvedené práce.

Za tým Mgr. Martina Kudlíková

Na výsledek se můžete podívat zde:


Olympiáda v českém jazyce

V úterý 6. dubna 2021 se konalo krajské kolo Olympiády v českém jazyce. Kvůli opatřením, která souvisejí s pandemií koronaviru, proběhla soutěž v distančním režimu. Naši školu úspěšně reprezentovala Isabela Klímová z 8. A, umístila se na 6. místě a získala celkem 41 bodů. Olympiáda se skládala z mluvnické a slohové části, nutno dodat, že ve slohové části Isabela patřila vůbec k nejlepším.

Ke krásnému umístění gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.

Mgr. Radek Havlíček a Mgr. Lenka Broklová


Dějepisná olympiáda

Dne 24. 11 2020 proběhlo školní kolo dějepisné olympiády (téma Baroko).

Pořadí žáků :

 1. Reichmanová Vendula 49,5 bodů 8.C
 2. Sedláková Hermína 46,5 bodů 8.C
 3. Varačková Klára 33 bodů 9.A

Mgr. Jiří Mikulášek


Zeměpisná olympiáda

Dne 21. 1. 2020 se konala zeměpisná olympiáda žáků šestých, sedmých, osmých a devátých tříd. Zúčastnilo se jí 9 žáků.

V kategorii šestých tříd:

 1. místo – Max Kratochvíl
 2. místo – Lukáš Kummer
 3. místo – Miroslav Daněk

V kategorii osmých a devátých tříd:

 1. místo – Hynek Caska
 2. místo Matěj Studeník
 3. místo Eduard Došek

Dále se zúčastnili tito žáci: M. Šindelář, D. Novotný a R. Kratochvílová. Vítězům blahopřejeme a všem ostatním děkujeme za účast!!

Mgr. Kateřina Ulrychová


Vánoční turnaj hala Vodova

Ve středu 11.prosince se jako každý rok konal vánoční turnaj v hale na Vodové. Zúčastnily se ho naše žákyně ze 7., 8. A 9. A třídy. Umístily se na krásném čtvrtém místě.

Mgr. Kateřina Ulrychová


Laser Game 8.A

Pátek před vánocemi jsme se rozhodli zpestřit tím, že si půjdeme zahrát Laser Game.Tak jsme vyrazili na Hybešovu ulici, kde tyto arény  sídlí. Zahráli jsme si celkem tři hry  ve dvou arénách a pěkně  se vyřádili.Počítáme s tím, že si tuto akci zopakujeme.

Mgr. Kateřina Ulrychová


Koledy

Žáci 6.C nacvičili krátké pásmo koled pro žáčky prvního stupně. Rozveselili tak krásnou hrou na nástroje i zpěvem mladší děti a vykouzlili vánoční náladu.

Mgr. Lucie Tešnarová


Akce „Šolna“

Ve čtvrtek 19. prosince 2019 proběhla u nás „akce šolna“. Žáci 9.A, vybraní žáci dalších ročníků a někteří učitelé dorazili v tento den svátečně oblečeni. Všem zúčastněným to moc slušelo!


Předvánoční bowling

Ve středu 18. prosince se pod vedením pana učitele Havlíčka zúčastnila třída 9.A bowlingu v hale Bowlingu Brno. I přes dlouhou cestu do městské části Brno-Líšeň byli všichni účastníci zapáleni pro hru. Jednalo se tak o zdařilou akci v předvánočním čase.


Soutěže v rámci informatiky

Již tradičně jsme se i v letošním školním roce zapojili do soutěže Bobřík informatiky a celosvětové akce Hodina kódu.

Soutěž Bobřík informatiky je zaměřena na dnes tolik potřebnou oblast informatického myšlení, porozumění informacím a digitální gramotnost. Do letošního ročníku se zapojilo celkem 745 škol z celé České republiky. U nás soutěžili žáci 4., 5. tříd v kategorii Mini a žáci 6. a 7. tříd v kategorii Benjamin. V kategorii Mini získali nejvíce bodů Anežka Zonygová, Klára Šmerková, Adam Pečenka, Jaromír Vetchý, Ema Hašová a Štěpán Sova. V kategorii Benjamin dosáhla nejlepšího výsledku Sofie Vopatová.

V rámci celosvětového týdne informatiky se žáci druhý prosincový týden zapojili do akce Hodina kódu, která si klade za cíl přiblížit problematiku programování. Žáci si mohli vybrat z mnoha kurzů různých obtížností a zábavnou formou si tak vyzkoušet své znalosti informatiky.

Mgr. Helena Balcarová


Školní kolo Olympiády v českém jazyce

Ve čtvrtek 28. listopadu se konalo školní kolo Olympiády v českém jazyce, sestávající jako každoročně z části gramatické a části slohové. Na olympiádu se odvážilo přijít celkem 8 žáků, především deváťáků, ale našly se výjimky z „osmiček“.

Na pomyslném stupni vítězů se umístili:

 1. místo – Matěj Studeník, 9. B – 41 bodů (gramatika 25 + sloh 16)
 2. místo – Adéla Prokešová, 9. C – 37 bodů (gramatika 22 + sloh 15)
 3. místo – Hynek Caska, 9. B – 35 bodů (gramatika 21 + sloh 14)

Všem blahopřejeme a zároveň přejeme úspěch Matějovi při reprezentaci školy v lednovém okresním kole.

Mgr. Lenka Broklová, Mgr. Radek Havlíček


Školní kolo Dějepisné olympiády

V pondělí 11. listopadu se konalo školní kolo Dějepisné olympiády, letos na téma Dlouhé století se loučí (1880-1920). I když je školní kolo této soutěže určeno vždy žákům 8. a 9. ročníku, zúčastnili se ho letos vzhledem k tématu pouze deváťáci (9 žáků). Na pomyslném stupni vítězů se umístili:

 1. místo – František Vavřík, 9. B – 56 b.
 2. místo – Adam Horčica, 9. A – 55 b.
 3. místo – Matěj Studeník, 9. B – 52 b.

Všem blahopřejeme a zároveň přejeme Františkovi úspěch při reprezentaci školy v lednovém okresním kole.

Mgr. Lenka Broklová, Mgr. Jiří Mikulášek


Říjnová exkurze do Třebíče

V úterý 8. října jsme se se třídou vypravili na exkurzi do Třebíče. Sraz byl na zastávce Nové sady. Do Třebíče jsme přijeli vlakem, prošli jsme městem a dostali se do Židovské čtvrti. Nejprve jsme navštívili Zadní synagogu, kde jsme se podívali na tóru. Pak jsme se podívali do další synagogy. Asi nejzajímavější pro mě byl židovský hřbitov. Dochovalo se zde neskutečné množství hrobů. Většina těch starších byla porostlá břečťanem. Mimo jiné tam byla i část dětských hrobů. Po této prohlídce jsme měli na náměstí hodinový rozchod. Jako poslední jsme šli do baziliky. Ta už ale není v židovské části města. Je to asi nejhezčí kostel, co jsem kdy viděla. Je postaven v románsko-gotickém slohu a je dlouhý asi 40 metrů. Bazilika má i zahrádku. Zde jsme se vyfotili a pomalu se vraceli na vlakové nádraží. Na zastávce Nové sady jsme měli zase rozchod. Třebíč je nádherné město a moc jsem si výlet užila.

žákyně 8. B


Postavme se hladu 14. – 18. 10. 2019

V letošním roce proběhl na ZŠ Vejrostova opět celoškolní projekt s názvem „Postavme se hladu.“ Díky tomu, že se zapojují všechny třídy napříč školou, jsou aktivity v průběhu projektu velice pestré.

Paní učitelka ze druhé třídy připravila pro děti práce v centrech aktivit na téma Afrika. Ve čtení si čtou africké pohádky a z těchto pohádek vyrábí knihu pro děti v Africe. Dále se seznamují s příběhem afrického chlapce, který je stejně starý, a porovnávají svoje povinnosti s jeho. V psaní – pracují s příběhy afrických dětí a odpovídají na otázky ověřující porozumění textu. V pokusech a objevech tvoří knihu přírodopisu, do které kreslí a píší stránky o afrických rostlinách a zvířatech, do mapy zaznamenávají, co se kde pěstuje. V matematice počítají, jaké školní pomůcky by se daly pořídit za peníze vybrané ve sbírce na africké děti a vykreslují obrázek plameňáka podle výsledků matematických příkladů. V ateliéru vyrábějí africké masky.

Paní učitelka, která učí tělocvik v 6. a 8. třídách uvádí, že hraje s dětmi hry nazáchranáře a oni si tak zkouší transport a polohování zraněných.

Pan učitel, který učí předmět výchova k občanství na druhém stupni připravil pro žáky informační prezentaci o africkém státu Kongo a o životních podmínkách tamějších lidí i o jejich potřebách (léky, hygiena, potraviny) a na základě získaných informací se mohou žáci zúčastnit soutěže Riskuj.

Paní učitelka vyučující angličtinu na druhém stupni procvičuje formou hry slovní zásobu, např: epidemie, nákaza, šířit, bakterie, prevence, pomoc, dobrovolnictví, slina, krev, hygiena, svět, zdravotník, vesnice, léčba, zdravotní sestra, vysvětlit.

Paní učitelka výtvarné výchovy na druhém stupni dělala s žáky znak Konga a vlajku Konga různými výtvarnými technikami. Pak žáci tvořili mapu Afriky, vybarvovali a dopisovali státy.

Jiná vyučující výtvarné výchovy připravovala podklady pro nástěnky, které poskytovaly informace žákům v průběhu celého týdne. Kreslila s žáky africkou vesnici, afričany, africká zvířata, mapy afrických států i kontinentu.

Paní učitelka ze druhé třídy uvedla, že v projektu shledává velký význam, že si s žáky vyhledali videa zaměřená na pomoc při konkrétních problémech současnosti, že s žáky hledali význam takového projektu, zamýšleli se nad vlastními činy, jaký vliv má chování jednotlivce na ostatní, dále pracovali s textem, zpracovávali informace o Kongu, vymýšleli říkanku a trénovali na ní krasopis, kreslili domorodou vesnici.

Paní učitelka z páté třídy popsala, jak se s žáky seznámili s prací Lékařů bez hranic. Na jejich webových stránkách si vyhledávali státy, ve kterých lékaři působí, četli si o pomoci, kterou v daném státě vykonávají, státy si ukázali na mapě. Žáci vymýšleli, jakým způsobem mohou pomoci i oni, své názory prezentovali před ostatními spolužáky. Sami navrhovali způsoby jako přispění penězi, zaslání jídla/pití, darování hraček či oblečení. Dále je čekalo hledání informací na nástěnce o D.R. Kongo, kde Lékaři bez hranic působí. V rámci čtení s porozuměním získané informace doplňovali do připraveného textu. Celou práci prokládali krátkými videi o práci Lékařů bez hranic, zaznamenáváním zpráv v mediích a dotazováním ostatních, zda mají o Lékařích bez hranic povědomí.

Paní učitelka ze druhé třídy uvedla: Přišli k nám žáci ze šesté třídy a povídali jsme si o tom, jak a čím se živíme a co je to podvýživa. Pak druháčkům šesťáci změřili obvod paže nad loktem a tím jsme se ujistili, že netrpíme podvýživou. Pak jsme ještě společně probírali témata hygienická – nutnost mytí rukou a dostupnost čisté vody.

Paní učitelka z páté třídy uvedla: S žáky jsme se seznámili s prací Lékařů bez hranic. Na jejich webových stránkách jsme vyhledávali státy, ve kterých lékaři působí, četli jsme si o pomoci, kterou v daném státě vykonávají, státy jsme si ukázali na mapě. Žáci vymýšleli, jakým způsobem mohou pomoci i oni, své názory prezentovali před ostatními spolužáky. Sami navrhovali způsoby jako přispění penězi, zaslání jídla/pití, darování hraček či oblečení. Dále nás čeká hledání informací na nástěnce o D.R. Kongo, kde je aktuálně epidemie eboly. V rámci čtení s porozuměním získané informace doplníme do připraveného textu. Celou práci prokládáme krátkými videi o práci lékařů, zaznamenáváním zpráv v mediích a dotazováním ostatních, zda mají o takové práci povědomí.

Paní učitelka z páté třídy uvedla: Věnovali jsme se výchově v globálních souvislostech. Věnovali jsme se tématu činnosti práce Lékařů bez hranic a shromážděné poznatky jsme vložili do výroby plakátů.

Paní učitelka z první třídy uvádí, že kreslili výkres „Jak pomohu“, zvažovali možnosti, které děti mají.

Paní učitelka ze druhého stupně uvádí: Donesli jsme dětem na první stupeň stan a vysvětlili jim, že jsou-li lidé na útěku, musí někdy přežívat v náročných podmínkách. Děti si po skupinkách zkoušeli stan postavit na čas a nebo zkoušeli, kolik se jich do něj vejde.

Paní učitelka ze druhého stupně uvedla: Našli jsme si video o problematice očkování, díky kterému jsme se naučili chápat jeho princip a důležitost pro společnost. Dále jsme se seznámili s tím, jak tělo napadají spalničky a jaký význam proočkovanost populace má.

Paní učitelka ze druhé třídy uvedla: K tématu jsme hovořili, prohlédli si obrázky, ve skupinkách psali o příčinách hladu. Potom jsme vše vyhodnotili.


Projekt Totalita

Dne 17.10. se 8.B zúčastnila projektu Totalita, který v týdnu od 14.10. do 18.10.2019 probíhal na náměstí Svobody.

Uvnitř speciálního projekčního dómu, který má podobu černého balónu, mohli žáci za pomoci moderních technologií na vlastní kůži zažít atmosféru předlistopadového režimu. Do děje žáky vtáhla také 3D projekce na kopuli balónu, kombinovaná s videomappingem. Zážitek z dvacetiminutové projekce doplňují informační panely před dómem, které poukazují na znaky totality a na to, jak se konkrétně projevovaly v každodenním životě v Československu. 

Mgr. Kristýna Kadlecová


Simulované studentské zastupitelstvo

Ve středu 16. 10. a čtvrtek 17. 10. jsme se zúčastnili ( ve složení M. Kloudová, V. Jaeger 9. A, E. Došek, M. Studeník 9. B, L. Koukolová, A. Prokešová 9. C) simulační hry o komunální politice, která vyvrcholila, podle informací pana starosty historicky prvním simulovaným zasedáním studentského zastupitelstva v Brně.

Tuto akci ve Společenském centru pořádala nezisková organizace Agora CE ve spolupráci s městskou částí Brno-Bystrc a účastnili se jí i žáci ostatních základních škol a gymnázia v Bystrci.

První den, tedy ve středu, jsme probírali, co vůbec obnáší a jak funguje komunální politika. Ve středu jsme zjišťovali, co se komu líbí a nelíbí a co by chtěl změnit. Navštívil nás také pan starosta, od kterého jsme se dozvěděli, že spousta věcí není v jeho pravomocech. A odpoledne jsme měli přijít na zasedání opravdového zastupitelstva.

Druhý den přišla ta zábavnější část, kdy jsme se rozřadili do politických stran podle toho, kdo co chtěl změnit. Opět nás navštívil pan starosta, ale tentokrát i s předsedou majetkové a správní komise, kteří nám poradili a podpořili nás v našich projektech. Vymysleli jsme tedy nějaký projekt, naplánovali ho, ale přitom jsme museli dávat pozor na spoustu věcí, připravili jsme si interpelace. Potom jsme měli hodinovou přestávku.

Nakonec přišlo samotné zasedání studentského zastupitelstva městské části Brno-Bystrc, které řídil pan starosta a na kterém už jsme si sedli podle našich politických stran. Dostali jsme občerstvení a schválili program zasedání a začali předkládat jednotlivé návrhy na usnesení. Nakonec jsme se mohli na cokoliv zeptat pana starosty. Všechno jsme si užili a děkujeme paní učitelce Ulrychové, za to že nás tam vzala.

Matěj Studeník, žák 9.B


Obvodní kolo ve florbale

V pátek 18. 10. Se konalo obvodní kolo ve florbale,  v hale na Střední.
Naši florbalisté ve složení A. Apostolidis, J. Svoboda, T. Matonoha, V.Jaeger, T.Gothans, M.Palkovič,  P.Pokorný, M. Koudelka, F. Dvořák, P. Konečný se umístili na krásném druhém místě. Všem blahopřejeme!

Mgr. Kateřina Ulrychová


7. C v Moravském krasu

Ve dnech 29. 5. až 31. 5. prožili žáci 7.C svůj školní výlet v Moravském krasu. Navštívili Dům přírody s komentovanou prohlídkou, lanový park a Punkevní jeskyně. Svezli se vláčkem a několikrát i lanovkou. Získali spoustu nových vědomostí a skvělé zážitky.

Mgr. Irena Machainová


Preventivní vlak

Žáci 7. C se ve čtvrtek 6. června zúčastnili velmi zajímavé akce. Na nádraží v Králově Poli byla připravena v odstaveném vagóně přednáška a film o bezpečnosti na železnici. Poté si děti prohlédly hasičské vozidlo a aktivně se podílely na „záchraně života“ masáží srdce na ležící figuríně.

Mgr. et Mgr. Irena Machainová


Program Expedice Evropa

V pondělí dne 3. 6. 2019 se zúčastnili žáci třídy 7. C pohybové hry v prostorách parku pod hradem Špilberkem. Na pěti stanovištích se stali manažery obce, cestovali po Evropě, řešili ekologické otázky, prověřovali si kritické uvažování a debatovali o Evropské unii. K výbornému programu nám přálo i krásné počasí a pořad vedli skvělí lektoři střediska Europe Direct Brno.   

Mgr. et Mgr. I. Machainová, třídní učitelka 7. C


Kosmopolitní Berlín 2019

Po loňském zájezdu do Mnichova jsme si pro vzdělávací zájezd v letošním roce zvolili německou metropoli Berlín. Ve dnech 23. – 24. května navštívili němčináři toto kosmopolitní město. Berlín nás přivítal nádherným počasím a tak jsme se spolu s naší skvělou průvodkyní z cestovní kanceláře vydali na obsáhlou prohlídku města. Během dvou dnů jsme si prohlédli v Berlíně jeho nejznámější památky. Z výšky nás uchvátil jak z televizní věže, tak z kopule Reichstagu. Navštívili jsme i největší přírodovědné muzeum v Německu. Kdo chtěl ochutnat pravou berlínskou delikatesu, měl možnost si koupit na každém rohu Carrywurst. Byl čas nakoupit i drobné dárečky domů. Někteří žáci okusili, že Němci moc anglicky mluvit nechtějí, tak přišla na řadu i znalost němčiny. K doplnění učiva se účastníci dozvěděli i mnoho informací a zajímavostí z historie i současnosti.

Mgr. et Mgr. I. Machainová
vedoucí zájezdu, vyučující NJ


Filmový festival Jeden svět

Dne 28. března navštívili žáci 7. C představení Filmového festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. V bohunickém studiu Labyrint viděli tři nizozemské filmy s tématikou volby povolání, šikany, kamarádství dětí různých národností, chlapecké taneční skupiny a sociálního vyloučení. Své názory poté děti aktivně probíraly s lektorem na workshopu.

Mgr. et Mgr. I. Machainová, třídní 7.C


Zeměpisná olympiáda

Dne 17.1.2019 se konala zeměpisná olympiáda, žáků šestých, sedmých, osmých a devátých tříd. Zúčastnilo se jí 11 žáků.
V kategorii sedmých tříd:

 1. místo – Filip Raitmaier 7. B. ( 37 bodů).
 2. místo – Aneta Loukotová 7. A. ( 36 bodů).

V kategorii osmých a devátých tříd:

 1. místo Sylvie Tylová 9. B. (47 bodů).
 2. místo Matěj Studeník 8. B. ( 33 bodů).
 3. místo Petra Kratochvílová 9. B ( 31 bodů).

Dále se zúčastnili tito žáci: S. Karasová, H. Caska, M. Holešínská, N. Hobzová, J. Sedlák.
Vítězům blahopřejeme a všem ostatním děkujeme za účast!

Mgr. Kateřina Ulrychová


Lyžařský kurz Bílá, Beskydy – 3. – 8. 3. 2019 – 7.C, 8.B,C

Druhý lyžařský kurz školního roku 2018/2019 se letos konal na Bílé v Beskydech od neděle 3. 3. do pátku 8. 3. 2019. Lyžařského kurzu se zúčastnilo 41 žáků ze třídy 7.C, 8.B a 8.C a 4 vyučující. Ubytování bylo na horské chatě Bílá, odkud žáci chodili pěšky asi 10 minut na sjezdovku, kde byli rozděleni do 4 družstev podle pokročilosti. Většina žáků patřila k pokročilým lyžařům a ti, kteří lyžovali poprvé během týdne krásně zvládli základy a brzy jezdili všechny sjezdovky v areálu. Na snowboardu jezdil jen jeden žák – šikovný Petr Pokorný. V odpočinkový den žáci navštívili plavecký bazén Sepetná. Večerní program vymýšleli žáci, hráli se různé společenské hry, dvakrát byla diskotéka, jednou večerní procházka k prameni Smradlavy. Počasí vyšlo a skoro celý týden svítilo sluníčko, nikdo se vážně nezranil, tak už se těšíme na příští rok.

Mgr. Daniela Kozáková


Soutěže v rámci informatiky

I v letošním školním roce se žáci naší školy účastnili celorepublikové soutěže Bobřík informatiky. V rámci ní řešili žáci z 5.-9. tříd otázky z oblasti porozumění informacím, digitální gramotnosti a algoritmizace. Soutěž je cílena na bystré žáky se zájmem o svět technologií.
Žáci 8. a 9. ročníků měli nově možnost zapojit se do další soutěže z oblasti informačních technologií IT-slot. Soutěž IT- slot je pořádána Soukromou střední školou výpočetní techniky v Praze. Účast v této soutěži sice žádné výrazné výsledky nepřinesla, naši žáci ale měli možnost prověřit hloubku svých znalostí z oblasti multimediálních technologií, virtuální komunikace, a především logického myšlení, vedoucího k dnes tolik využívanému programování.

Mgr. Helena Balcarová


Lyžařský kurz Horní Bečva

V termínu od 18. 2. Do 23. 2 2019 se konal lyžařský kurz v chatě Unigeo v Horní Bečvě. Kurzu se zúčastnilo 39 žáků ze třídy 7. A a 7. B. Větší počet žáků byli pokročilí lyžaři. 6 žáků bylo na lyžích poprvé, dále tu s námi byli dva snowboarďáci, menší část tvořili mírně pokročilí lyžaři.

Lyžovali jsme ve ski areálu Rališka. Kromě dvousedačkové lanovky, zde byly dvě pomy, jedna pro začátečníky. Naši začátečníci jezdili na pomě hned od druhého dne, od třetího dne jezdili na sedačkové lanovce všichni lyžaři i snowboarďáci.

Výcvik probíhal dvakrát denně po 2,5 hodinách, mezitím měli děti oběd a polední klid. Ve středu byl odpočinkový půlden, který jsme strávili ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Večerní program tvořily přednášky o pravidlech FIS, základech lyžování a carvingu a první pomoci.

Další program si připravili žáci sami formou společenských her a diskotéky, měli také k dispozici velkou herní místnost se stolním tenisem a fotbalem.

Celý kurz se nám všem moc líbil a proběhl bez vážnějších zranění, kázeňských problémů a za pěkného počasí.

Mgr. Kateřina Ulrychová


Školní kolo dějepisné olympiády

Datum konání: pondělí 19. 11. 2018
Soutěžící: žáci 8. a 9. ročníku, účastnilo se 12 žáků
Téma: Za poznáním, za obchodem i za prací aneb Cesty jako tepny civilizace
Maximální počet bodů: 70 bodů

Nejúspěšnější byli:

1. Adam Horčica, 8. A 58 bodů

2. Jáchym Sedlák, 8. C 48 bodů

3. Lukáš Skřivánek, 9. B 46 bodů

Vítěz Adam Horčica postupuje do okresního (městského) kola, které se bude konat 17. ledna 2019. Blahopřejeme!

Mgr. Lenka Broklová, Mgr. Jiří Mikulášek


Volejbalový vánoční turnaj na ZŠ Vejrostova

Teprve podruhé se žáci našich volejbalových tříd loučili se starým rokem vánočním turnajem, který pro ně připravil tým našich trenérů pod vedením Daniela Weisera. Všichni se těšili na pátek 21. 12. 2018, kdy se sešli v tělocvičně školy. Po turnaji přišly na řadu scénky, dárky pod vánočním stromečkem. Nezapomnělo se ani na tradiční přespání v tělocvičně školy, neboť ve ztichlé tělocvičně máme úplně jiné pocity, než při volejbalových turnajích. Co se všem nejvíce líbilo? Především to, co je pro volejbal nejdůležitější. Být dobrý tým, mít skvělé společné zážitky a radost ze hry!!!

Přejeme všem hráčům, hráčkám i trenérům úspěšný volejbalový rok 2019!!

Zapsala Věra Koudelová, učitelka


Vánoční Vídeň 2018

Již tradičně se vypravili němčináři do vánoční Vídně na poznávací zájezd. Zde je pár postřehů některých účastníků:

Dne 13. 12. 2018 jsme vyjeli se školou do Vídně na poznávací zájezd. Nakonec jsme šli k radnici na vánoční trhy. Bylo to tam moc hezké. Připadal jsem si bezpečně, protože zde bylo mnoho policistů.

Hynek Caska, 8. B

Navštívili jsme obrovské muzeum hudby. Zaujali nás schody, které vypadaly a hrály jako klavír. Zahráli jsme si na buben a vyzkoušeli jsme si roli dirigenta.

Gabriele Uhrová, 8. A

Se školou jsme dne 13. prosince jeli na vzdělávací zájezd do Vídně, kde nás čekala prohlídka města, muzea, kostelů a nakonec vánočních trhů. Tento zájezd bych si klidně zopakovala, moc se mi tam líbilo a nesmírně jsem si to tam užila.

Radka Janková, 8. A

Dále jsme navštívili Hofburg, muzeum hudby (Haus der Musik). Tam se dalo hrát na velký buben, který bychom rozbili, platili bychom 10 000 eur. Na závěr našeho výletu jsme si udělali zastávku na vánočních trzích, kde jsem si dal dětský punč v hrníčku v tvaru boty. Na zpáteční cestě jsem si pochutnával na toustech, které mi dělají rodiče na každý výlet. Výlet jsem si náramně užil a vůbec mi nevadilo, že jsem byl ve Vídni i minulý rok. Těším se, že příští rok pojedu zase.

Martin Koudelka, 8. B

Ve Vídni to bylo velmi pěkné. Pěkné prostředí a nebyly tam moc odpadky na chodnících jak u nás v Česku. Byla také sranda v muzeu hudby. Moc Vám také chci poděkovat paní učitelko, protože bez Vás bychom tam nejeli. Udělala jste nám pěknou prohlídku po Vídni a moc si toho cením. Ještě jednou děkuji.

Klára Varačková, 7. A

Jeli jsme autobusem a paní průvodkyně nám cestou vyprávěla různé zajímavé příběhy. Program se mi hodně líbil a asi bych mu nic nevytkla, prostě všechno, co jsme viděli a zažili, se mi líbilo.

Sára Vopatová 8. A

Mgr. et Mgr. Irena Machainová, vyučující NJ


Kouzelné Bavorsko

Ve dnech 22. – 23. května měli naši žáci možnost navštívit největší spolkovou zemi Německa. Žáci sedmých až devátých ročníků při návštěvě Olympijského stadionu nechtěli ani věřit, že tato „futuristická“ sportoviště tu stojí od roku 1972. Z Olympijské věže se nám naskytl úžasný pohled na celý Mnichov. V tomto městě jsme si prohlédli překrásný zámek Nymphenburg a jeho zahrady a ve středu města při prohlídce pamětihodností jsme ještě zavítali do Residenzmusea. V dalším olympijském letovisku Garmisch-Partenkirchen jsme večer znaveni přespali v „Jugendherberge“ a druhý den jsme se stali jedněmi ze šesti miliónů návštěvníků, kteří každoročně navštíví nejoblíbenější německý zámek, pohádkový Neuschwanstein. Cestu domů nám na dálnici „zpestřila“ ještě zastávka německou celní službou, takže s rodiči se děti setkaly před školou až po půlnoci. Dětem se tento vzdělávací zájezd velmi líbil.

Mgr. et Mgr. Irena Machainová