AKCE

Home » DRUŽINA » AKCE

Vánoční tvoření

Díky spolupráci s firmou BD Tova jsme opět mohli uspořádat předvánoční dílničky přímo na naší škole. Ve dvou třídách se jednotlivá oddělení střídala v půlhodinových intervalech a každý si vyrobil vánoční figurku z připravených polotovarů. V letošním roce si sněhuláka nebo čerta vyrobilo 190 dětí. Většina také využila možnost si některou sadu na vyrábění koupit i domů. V nabídce byly také čertovské či andělské zápichy nebo sněhuláci. Myslím, že odpoledne jsme si užili a naladili jsme se na vánoční atmosféru.

Renata Střížová

« z 3 »

Báječný svět fantazie a podivuhodná stvoření

Ke společnému výtvarnému soutěžení jsme se vrátili po dvouleté pauze. A tak jsme vymysleli trochu složitější název a těšili se na množství skřítků, draků, elfů či víl. To se nám nakonec splnilo. Po měsíci snažení jsme konečně mohli vybírat výherce. Některé výtvarné práce měly i roztodivné názvy jako Slimáčí říše a Létající slimák, Pětihlavý drakohadočlověk, Odynosaurus nebo Liščí holka. Porotu zaujala také Kouzelná sova, Jednorožec, Mořská panna, Lesní elfové a Podmořská stvoření. Soutěžilo se opět ve čtyřech věkových kategoriích. V každé kategorii si ocenění odneslo okolo patnácti dětí, pouze kategorie třetích tříd měla výherců jen osm. Opět platilo pravidlo, že dobrý nápad nestačí a je potřeba využít všemožné výtvarné techniky. Výherci z minulé výtvarné soutěže (současná 4.D) tak obhájili svoje místo, když zvolili temperové barvy a formát A2. Diplomy a ceny byly předány koncem listopadu na slavnostní vernisáži. Někteří výherci si bohužel svou chvilku slávy nemohli užít a tak ještě i touto formou všem zapojeným moc děkuji, oceněným blahopřeji a ostatním přeji, ať to vyjde někdy příště 😊

Renata Střížová

« z 4 »

Diskotéka ve školní družině

V pondělí 2. března jsme ve školní tělocvičně uspořádali diskotéku pro žáky 3. – 5. tříd školní družiny. Stejně jako každý rok se i letos sešel velký počet těch, kteří mají rádi pohyb v kombinaci s hudbou, tzn. natěšených tanečnic a tanečníků. Přes menší počáteční potíže se zapojením aparatury se po chvíli podařilo dát vše do pořádku a tělocvičnou začaly znít známé tóny taneční hitů. Písničky střídaly hry a soutěže, takže si každý přišel na své. Tanečníky rozproudily moderní písničky, které si buď vybrali úplně sami, nebo jim pomohli jejich vychovatelé. Všichni účastníci byli odměněni a maximálně si užili v družině další páteční odpoledne, které bylo tentokrát zpestřené i hudbou a tancem.  Nezbývá, než se už teď těšit na další akce spojené s tancem, např. taneční soutěž, na kterou už pilně trénujeme, protože nás už brzy čeká!

Kolektiv vychovatelů ŠD


Projektový odpoledne ve školní družině

Během února jsme v naší školní družině za podpory programu Šablony II uskutečnili dva projektové dny – odpoledne – jejichž cílem bylo seznámit děti hravou formou s problematikou globálního oteplování, jeho příčinami a následky. Součástí projektu byly i informace o ochraně životního prostředí a chráněných druzích živočichů. Program jsme připravili ve spolupráci s CVČ Bystrouška.

Děti se aktivně zapojily do diskusí i her, i když předložená témata nebyla jednoduchá. Výstupem projektu by měl být citlivější přístup k problémům ŽP, který se projeví v osobním přístupu dětí v běžném životu – šetřením potravinami, vodou, tříděním odpadů, zájmem o přírodu a její ochranu.

Za kolektiv ŠD Z. Tuzová


Pukec

Nemysli a vystřel, to je podtitul velice akční hry pro dva hráče. V naší družině jsme tuto hru objevili a bylo jen otázkou času, kdy proběhne první společný turnaj. Ten se nakonec konal ve dvou dnech – 25. – 26. února 2020.

 První den spolu hrálo 20 dětí z 1. a 2. tříd. Hrálo se systémem každý s každým, a protože je to hra opravdu svižná, pomáhali se zapisováním výhry či prohry starší spolužáci. I tak to chvílemi ve třídě vypadalo na pěkný zmatek J. Nakonec se za hodinu a půl podařilo všem své zápasy odehrát i zapsat. V tomto prvním kole byla odměněna hned polovina účastníků. První místa s počtem 16 vyhraných zápasů obsadili Dominik S., Radim H. a Nikolka M.. Na druhém místě se s 13 body umístil David K., Ondřej N., Ondřej K., Andrejka B., Klárka B. a Lucie Š.. a 9 bodů stačilo na místo třetí pro Karolínku H. .

Druhý den se konalo kolo pro děti ze 3. – 5.tříd, už s vylepšeným systémem zapisování. Devatenáct hráčů odehrálo své zápasy za necelou hodinu. 1. místo se 16 body obsadil Sebastian J.. Na 2. místě s počtem 15 bodů se umístil Vítek V. a 3. místo s body 13 získal Musawer N., Nella K. a Kuba K.. Do soutěže starších dětí postoupili i výherci prvního místa z mladší kategorie a ukázalo se, že věk tu nehraje až tak důležitou roli. I jim se podařilo vyhrát 12 zápasů J. Oba dva dny jsme si všichni moc užili a na příští ročník budeme opět trénovat.

Renata Střížová


Karneval ve školní družině

V únoru k nám zavítala velkolepá návštěva…. Přišla k nám delegace z jiné dimenze  v podobě mnoha strašidel a  pohádkových bytostí,  sportovců, zdravotních sestřiček, dokonce přišel kominík, hasič …a mnoho dalších.

Cílem delegace bylo překvapit co nejvíce porotu, která měla za úkol vybrat ze všech zúčastněných:

 • delegáta, který je nejlépe připraven (má nejlepší masku)
 • delegáta, který je nejvíce oddaný tanci
 • delegáta, který předvede nejzajímavější taneční kreaci

Všichni, kteří se s chutí zapojili, mohli ochutnat tuzemské dobroty a někteří si odnesli památeční listinu.

Hlavním cílem vybrané společnosti však bylo řádně si zatancovat na divokou hudbu, zazpívat si, vidět zvyky naší planety (předváděl sektor 1.A a sektor 1.C) a užít si společné setkání. Za všechny členy delegace mohu říct, že vyjádřili spokojenost s průběhem návštěvy a akce se vydařila.

Už se všichni těšíme na opětovné setkání na další akci.

Radka Pohanková, zodpovědný manažer za meziplanetární návštěvy

Arletta Ibragimová, zodpovědný manažer za poznávání kultury planety Země.


Dobble 1. a 2. třídy

Dne 28.2. se konala družinová soutěž v Dobble pro 1.a 2.třídy.

Zúčastnilo se 22 dětí z osmi oddělení ŠD.

Po vysvětlení pravidel jsme zahájili hru ve skupinkách po 3-4 dětech podle ročníku. Vítězové těchto skupin postoupili do finále a vybojovali si tak 1.- 6.místo v celkovém hodnocení. 

Všichni soutěžící byli odměněni sladkostmi, vítězové pak hodnotnějšími cenami.

 1. místo – Kristýna M.2.A
 2. místo – Pia  G.1.C
 3. místo – Jakub  F.2.A
 4. místo – Daniela M.2.D
 5. místo – Olga P.1.D

Dobble 3. – 5. třídy

Na svátek svatého Valentýna, tedy 14. 2. proběhl letos ve školní družině již třetí ročník této velmi oblíbené karetní hry, která vždy u všech účastníků prověří, jak jsou na tom se soustředěním, pamětí, rychlostí, obratností a slovní zásobou. Nejen tohle všechno má vliv na průběh a výsledek jednotlivých her v tomto turnaji. Důležitá je taky hra fair play. O tom, co tato dvě slova znamenají, jsme si krátce povídali před zahájením soutěže a možná právě proto, že hráči hned v úvodu všemu porozuměli, měl celý turnaj velmi hladký a bezproblémový průběh.

Do soutěže nastoupily celkem čtyři týmy (žlutý, červený, modrý, zelený), které vznikly rozlosováním nejlepších hráčů z jednotlivých oddělení školní družiny. Jednalo se celkem o 18 dětí z 3. – 5. tříd. Po velmi napínavých soubojích, kdy se kolem jednotlivých hracích polí ozývaly pouze názvy obrázků na hracích kartách, se postupně počet hráčů zužoval. Nejnapínavější okamžiky samozřejmě nastaly, když se začalo hrát o nejdůležitější tři místa. Přesto, že se jednalo o soupeře, ostatní hráči, kteří již z kol vypadli, dokázali, že jsou především kamarádi a fandili ostatním neuvěřitelným způsobem, díky kterému byla atmosféra během finále naprosto neopakovatelná.

A jak to dopadlo? Všechny děti dostaly sladkou odměnu a malý dáreček. A ti nejlepší získali diplom navíc. Na třetím místě se umístila Lili K. ze 3. C, která dokázala porazit starší spolužáky, druhé místo obsadila jediná zástupkyně páťáků Soňa Ř. a první místo získal a zároveň obhájil svou loňskou výhru David M. ze 3. C, který všem ukázal, že ani po dvou letech se nenašel nikdo, kdo by nad ním zvítězil. Pro všechny děti je Davidovo „dvojité“ vítězství výzvou pro příští rok, kdy si mohou vyzkoušet, jestli se jim podaří ho porazitJ !

Turnaj organizovala a zapsala I. Zouharová


Plánované akce v druhém pololetí školního roku 2019/20

Na rozhraní ledna a února se uskuteční turnaj ve stolním tenisu, který organizuje p.Procházka.

Během února plánujeme dětský karneval pro 1. a 2. třídy a diskotéku pro starší děti v tělocvičně školy. Turnaj pro vybrané děti ve hře Pukec zorganizuje paní Střížová ((vítěze z jednotlivých oddělení). Turnaj ve hře Double proběhne pod vedením paní Slabákové a Zouharové. Vítězové naší pěvecké soutěže se zúčastní pěvecké soutěže v obvodním kole školních družin. Pokud uspějeme, můžeme postoupit do městského kola (už jsme se úspěšně zúčastnili!).

Koncem března se uskuteční turnaj ve hře Dáma, který organizuje paní Tuzová (pro vybrané děti z jednotlivých oddělení). A snad naše nejoblíbenější akce – taneční soutěž, kterou má na starosti paní Střížová. Také se naše dětí zúčastní Velikonočních dílniček, které proběhnou na naší škole v kooperaci s BD-Tova. Akci organizuje paní Horáčková.

Začátkem dubna se vybrané děti zúčastní soutěže obvodních školních družin v plavání, kam je doprovodí paní Slabáková. Během tohoto měsíce uskutečníme také lehkoatletický trojboj a vítězové nás budou reprezentovat v květnu v obvodním kole na našem školním hřišti. Paní Střížová vyhlásí výtvarnou soutěž pro všechny děti, jejichž vybraná díla postoupí do výtvarné soutěže školních družin, která probíhá již několik let při ZŠ E. Přemyslovny.

Během měsíce května se některá oddělení zapojí do akce Fantazie v dětských knížkách žije – akci organizuje ŠD při ZŠ Heyrovského (literárně výtvarné zaměření). Výstava prací dětí bude v cukrárně SMILE v Bystrci I. Slavnostní vernisáž se bude konat 5. května.

Naši prvňáčci se zúčastní akce Klíčování v místní knihovně (navazuje na akci Pasování ze začátku školního roku).

Ke dni dětí chystáme překvapení, které si zatím necháváme v utajení.

Plánujeme dětem nabídnout družinový výlet, o kterém vás budeme včas informovat.


Z pohádky do pohádky

Dne 13. prosince jsme se všichni společně sešli na tradiční předvánoční hře „Z pohádky do pohádky“. Tentokrát byl z řad starších dětí opravdu velký zájem o to být organizátory konkrétního úkolu –  vysvětlovat, radit, číst a nakonec odměnit účastníky razítkem. Děti si tak na vlastní kůži vyzkoušely, jak je to při tak velkém počtu účastníků náročné. Všichni společně tedy luštili různé hádanky ze světa pohádek, spojovačky, kreslili perníky či čerty, ale také si zasportovali třeba při skákání v pytli nebo hodu do obludí tlamy. A kdo letos hru nestihl, nemusí se bát. V příštím roce si ji určitě zopakujeme.

Renata Střížová


Výtvarná soutěž “Máme rádi zvířata”

V podzimních měsících každoročně vyhlašujeme velkou celodružinovou výtvarnou soutěž. Tentokrát jsme se vrátili k oblíbenému tématu “Máme rádi zvířata”.

Děti měly možnost tvořit ve svém oddělení obrázky zvířat déle než měsíc. A na některých výtvorech je toto snažení opravdu znát. Nejenom co se techniky a výtvarného zpracování týká, ale je vidět, že se děti zamýšlely i nad daným tématem. Mezi vítěznými obrázky je tak kromě tradičních tygrů, žiraf, papoušků, pejsků a koček i horská lama, divoké prase, leguán či liška. Toto výtvarné klání je tedy velké jak co do počtu zapojených dětí, tak i množstvím oceněných výherců.

V letošním roce bylo oceněno 25 dětí z prvních tříd, kde byl poměr mezi třídami poměrně vyrovnaný. Ve druhých třídách si pro vítězný diplom přišlo 15 dětí. Z toho bylo 11 dětí ze třídy 2.D, kde porotu zaujaly velkofromátové výkresy precizně nakreslené temperovými barvami. Ze starších ročníků cenu získalo také 25 dětí. I tak se bohužel nedostalo na všechny mnohdy zdařilá výtvarná díla. A já mohu jen poděkovat všem zapojeným, ještě jednou poblahopřát výhercům a všem společně popřát hodně radosti při dalším výtvarném tvoření. 

Renata Střížová


Mikulášské divadlo

Nastal vánoční čas a s ním má naše školní družina spojeno divadelní představení, které jako každoročně připravujeme pro naše děti ke svátku Mikuláše ve Společenském centru.Letos jsme opět oslovili Divadlo Navětvi, se kterým jsme již spolupracovali.

Herci si pro nás připravili představení „Kouzla skřítků“- příběh o dvou malých domácích skřítcích, kteří podniknou tajnou objevitelskou výpravu, aby si prohlédli svět z tatínkova vyprávění.

Pohádka plná kouzel, humoru a písniček děti nejenom pobavila, ale naučila i něco nového.

Zúčastnili jsme se v hojném počtu 236 dětí a již nyní se těšíme na příští rok.

Mikulášské divadlo

Společné akce školní družiny v měsíci listopadu.

Ve čtvrtek 14.11. 2019 navštívili žáci 1. a 2. třídy tradičně filmové představení v kině Lucerna Brno. Celkem 167 děti z 8 oddělení školní družiny shlédlo film Tajný život mazlíčků 2. Film se dětem líbil a celkově to bylo vydařené odpoledne.

Další týden ve čtvrtek 21.11.2019 kino Lucerna navštívily děti 3 až 5. třídy v počtu 79. Tyto děti se podívaly na film Sněžný kluk. I tento film se dětem i doprovodu líbil.

Vánoční dílničky

Další velmi vydařená akce naší školní družiny proběhla ve středu 27.11. 2019. Akci Vánoční dílničky ve spolupráci s firmou BD Tova jsme vždy navštěvovali ve Společenském centru v Bystrci. Ale v letošním roce po domluvě s firmou se tato akce uskutečnila ve třídách určených pro školní družinu. Společné tvoření vypuklo ve 13 hodin a skončilo krátce po 15 hodině. Celkem si krásné andělíčky vyrobilo téměř 300 dětí ze všech 13 oddělení školní družiny. Děti měly možnost si zakoupit také výrobky s vánoční tématikou na tvoření doma s rodiči. Bylo to moc pěkné a už se těšíme na velikonoční tvoření, které máme domluvené na 25.3. 2020.

Za kolektiv ŠD Hana Horáčková


13. ročník fotbalového turnaje

Ve druhém říjnovém týdnu, po měsíční přípravě, jsme zahájili již 13. ročník fotbalového turnaje v naší školní družině. Všechna oddělení vytvořila týmy z osmi hráčů, včetně náhradníků. Jednotlivé zápasy probíhali na malém školním hřišti po dvou hrách v jednom dni a to vylučovacím systémem. Nejprve hrály týmy v rámci ročníků, poté v postupových kolech mladší kategorie (1. a 2. ročník) a starší kategorie (od 3. tříd).

V mladší kategorii zvítězilo družstvo 5. oddělení, tedy děti z 2. C.

Ve starší kategorii družstvo 12. oddělení, tedy děti z 3. A, posíleny jedním páťákem.

V průběhu turnaje stoupal zájem i zápal pro hru, takže nám v cíli došlo i na slzy radosti a zármutku. Nicméně vše jsme zvládli a domluvili se už teď na jarních přátelských zápasech.

Vítězům gratulujeme a všem zúčastněným děkujeme za účast.


Pasování dětí prvních tříd na čtenáře místní knihovny

Akce probíhala ve dnech 3. a 10. října 2019 v místní pobočce Knihovny Jiřího Mahena.

Přivítaly nás paní knihovnice v přestrojení za pohádkové bytosti –  Královnu a Kašpárka. Provedli nás společně knihovnou. V posluchárně pro nás měli připravené vyprávění a pohádku o tom, jak knihy vznikají, jak se půjčují, jak se s nimi zachází a k čemu nám slouží. Poté přišlo na řadu samotné pasování dětí na rytíře knihovny, při kterém obdržely děti drobné dárečky. Nakonec jsme si znovu prošli celou nově upravenou knihovnu, zastavili se ve čtenářském koutku, kde jsme si mohli prohlédnout knihy, které nás zaujaly. Před odchodem do školy jsme si stihli ještě i společně zazpívat.

Za moc pěkně připravený a zajímavý program děkujeme paním knihovnicím a už se těšíme, jak budeme společně knihovnu navštěvovat v průběhu školního roku.

Děti  prvních tříd a jejich paní vychovatelky.


Výtvarná soutěž na ZŠ Labská 

V květnu jsme si vyzkoušeli tak trochu jiný typ výtvarné soutěže. Soutěž pořádala ZŠ Labská a vyhlášená témata zněla “Putování s kometou” a “ Moje oblíbené Brno” pro mladší kategorii.  Pro starší kategorii “Kometa, cesta za úspěchem” a “Brno, město minulosti”.  

V čem tedy byla tato soutěž jiná? Každá škola mohla poslat jen jednoho zástupce z ročníku a děti výkresy tvořily přímo na ZŠ Labská v dopoledních hodinách. A výsledky se dozvěděli vzápětí.  

Přestože počet pěti škol, tedy cca 24 dětí, se jeví jako malý, konkurence byla značná. U dětí panovala dobrá nálada při kreslení i při hraní her ve volných chvílích. A radost veliká přišla na závěr, krásné druhé místo ve starší kategorii získala Barbora Konečná z 5.B. za portrét brněnského vědce Řehoře Jana Mendela.

Výtvarná soutěž ZŠ Labská
Výtvarná soutěž ZŠ Labská

Renata Střížová


12. ročník taneční soutěže

Poslední dubnový týden byl ve znamení taneční soutěže, která se u dětí těší veliké oblibě. Jak už je zvykem, některé taneční skupiny začínají nacvičovat už na podzim, jiné dolaďují choreografii na poslední chvíli. Nakonec jsme ve 12. ročníku taneční soutěže shlédli 15 krásných vystoupení. Co ale je zajímavější, že tančilo 96 dětí, z toho i 10 chlapců. Všichni doladili svoji image do posledního detailu a páteční odpoledne jsme si v tělocvičně užili všichni, soutěžící i diváci. 

Taneční soutěž
Taneční soutěž

A jak dopadlo hlasování diváků? 

 • 1.místo získala chlapecká taneční skupina ve složení 4.D a 2.B s tancem Fortnite song společně s loňskými vítězkami z 5.B a 3.C s mixem písní. 
 • 2.místo získala 2.D na hit Sofia. 
 • 3. místo si rozdělily tři taneční skupiny: 3.C + 5.B tančící na Remix  
 • 3.A s Just Gold 
 • 4.D s Remedy

A porota to viděla takto: 

 • Fortnite1. místo – Fortnite song 4.D a 2.B 
 • 2. místo – Lollipop 2.C 
 • 3. místo -Remedy 4.D 

A už teď se těšíme na další ročník!

Renata Střížová


 Jarní akce v ŠD

Ve středu 10. dubna jsme se zúčastnili plavecké soutěže. Soutěžily děti druhých, třetích a čtvrtých ročníků. Za dívky druhačky získala krásné
první místoVerunka Rosenkrancová.
Za čtvrťačky nás úspěšně reprezentovala ziskem
třetího místa Pavlínka Prokešová.
Ve smíšené štafetě získaly naše děti třetí místo.
V současné době vrcholí přípravy na Velikonoční jarmark, který proběhne v pondělí 15. dubna (16 – 18 hod.) v prostorách školní jídelny.
Ve všech odděleních probíhá příprava na taneční soutěž, která se bude konat v pátek 26. dubna v tělocvičně školy.

Některá oddělení se zapojila do akce ,,Komiksové čtení“ – práce našich dětí a dětí i z obvodních školních družin budou vystaveny v cukrárně Smile od 27. 4.

Začátkem května proběhne příprava a závod v atletickém trojboji a jeho vítězové nás budou reprezentovat 22. května na našem školním hřišti, kde se uskuteční obvodní atletický trojboj školních družin.

Na pátek 30. května máme v plánu pozvánku do cirkusu LEGRANDO, který se svým malým šapitem zavítá na naše školní hřiště.

Během června nabízíme v některých oddělení výlet na zámek do Rosic, kde proběhne kostýmovaná  prohlídka zámku, shlédnutí divadelního představení a návštěva tvořivé dílny.
Nyní zjišťujeme zájem o akci Bezpečné prázdniny – návštěva dopravního hřiště při ZŠ Pastviny v MČ Komín ve spolupráci s organizací AMAVET, která se bude konat v týdnu od 17. června.

Zuzana Tuzová, vedoucí vychovatelka


Kroužek Turistický závod

V sobotu 13.4.2019 se v Kníničkách konalo Mistrovství kraje v turistickém závodě. Přestože panovalo velmi chladné počasí, přišlo 13 dětí z kroužku pod vedením p. vychovatelky Lenky Slabákové a reprezentovalo oddíl SKP Kometa Brno. I když měly velmi tvrdou konkurenci zkušených závodníků převážně z pořádajícího oddílu, vybojovaly si některé děti i jejich rodiče postup na závody Českého poháru:

Nejmladší žákyně :

 • Hana Uhlířová 2.A – 2.místo
 • Klára Tuzová (4.tř.) – 4.místo

Nejmladší žáci :

 • Vojtěch Tuza ( 2.tř.) – 4.místo
 • Štěpán Kaller 3.D – 6.místo

Muži B : Radomír Uhlíř – 3.místo

Ženy B : Lenka Slabáková – 1.místo

Další umístění bez postupu :

 • Marie Ondráčková 3.D – 5.místo
 • Klára Konečná 3.D – 6.místo
 • Eva Květoňová 5.B – 7.místo
 • Tomáš Hitra 1.D – 7.místo
 • Jakub Koláček 2.A – 8.místo
 • Radim Horák 1.D – 9.místo
 • Ronja Ondráčková 1.D – 9.míst

Všem zúčastněným blahopřejeme a přejeme postupujícím hodně štěstí na pohárových závodech.

Ostatní děti se budou pilně procvičovat i přes léto, aby byly připraveny na další závody v příští sezóně 6.10.2019.

Za kolektiv školní družiny L.Slabáková


Turnaj v Dámě

V pátek 5. dubna jsme odehráli 11. ročník Turnaje ve stolní hře Dáma za mladší kategorii.
Turnaje se zúčastnilo 8 dětí z prvních tříd a 8 dětí z druhých tříd.
                                  Celkové pořadí: 1. místo Tomáš Zídek z 2. D
                                                             2. místo Tomáš Hitra z 1. D
                                                             3. místo Matyáš Urban z 2. D
 
O týden později se sešli hráči za starší kategorii. Turnaje se zúčastnilo 12 dětí.
                                  Celkové pořadí: 1. místo Jaromír Vetchý ze 4. B
                                                             2. místo Jiří Létal z 3. C
                                                             3. místo Barbora Buryšková ze 4. D
Děkujeme všem zúčastněným a blahopřejeme vítězům. Prokázali připravenost a herní um.

Zuzana Tuzová


Úspěch ZŠ Vejrostova 1 ve výtvarné soutěži školních družin

Naše děti se již tradičně zapojily do výtvarné soutěže školních družin, které pořádá ZŠ Elišky Přemyslovny v Brně. Letošní téma „Voda, les a louka“ při tvoření poskytlo možnost využití vlastní fantazie i využití různých výtvarných technik.  Z naší školní družiny se do soutěže se zapojilo celkem pět kolektivů i několik dětí se svými  individuálními pracemi. 
Opět se ukázalo, že v kolektivu je síla. První místo v mladší kategorii si odnesly děti z 2. B – oddělení Lvíčata – Prostírání na piknik. Ve starší kategorii získal 1. místo kolektiv dětí 3. A s prací Jaro přichází. A naši nejmladší z 1. B vybojovali třetí místo s Květinovou řekou. V konkurenci 99 výtvarných prací z celkem 11 zapojených brněnských škol jsme uspěli.
Společně jsme se zúčastnili slavnostní vernisáže s předáním cen vítězům, divadelním představením a následným, tolik oblíbeným rautem .
Po skončení vernisáže budou úspěšná výtvarná díla vystavena na naší škole.Renata Střížová

Výtvarná soutěž školních družin
Výtvarná soutěž školních družin
Výtvarná soutěž školních družin
Výtvarná soutěž školních družin
Výtvarná soutěž školních družin
Výtvarná soutěž školních družin

Pěvecká soutěž – Bystrcký slavík

Dne 25. 1. 2019 proběhla v naší ŠD pěvecká soutěž Slavík. Soutěžilo se ve dvou kategoriích – 1. – 2. ročník (mladší kat.)a 3. – 5. ročník (starší kat.).
V mladší kategorii se soutěže zúčastnilo 20 a ve starší 15 dětí.
Mladší děti si většinou vybraly lidovou píseň, u starších se žánry už více střídaly. Interpretace byly různé kvality, ale všem účastníkům patří pochvala za snahu při přípravě a odvahu vystoupit před velkým publikem.
Vystoupení hodnotila porota složená z vychovatelů školní družiny a v mladší kategorii také z vybraných starších žáků. Zvlášť byli hodnoceni chlapci a zvlášť děvčata. Je možné, že ne všichni byli za jedno s hodnocením poroty, ale jako u každého umění neexistuje ani v pěvecké jednoznačný výsledek. Každý z nás má jiný vkus.
Soutěž zajímavě zpestřila program ŠD a dětem se líbila.

Beáta Singerová 


Turnaj v pexesu

Ve čtvrtek 26. ledna se konal 1. ročník družinového turnaje v pexesu pro žáky prvních a druhých tříd. Této akce se celkem se zúčastnilo 16 vybraných hráčů. Jednotliví hráči byli spravedlivě rozlosováni a s pexesem dle vlastního výběru si ve dvojicích našli místo, kde začali hrát. Všechny zápasy byly plné napětí a často i legrace. Postupně se výběr zužoval až do samotného finále. Poděkovat a pochválit chceme všechny, kteří se zúčastnili a i když nevyhráli, odnesli si domů nové pexeso, diplom a sladkou odměnu a hlavně nové zkušenosti a zážitky. Z prvńáčků byl nejúspěšnějším hráčem Honzík V. z 1.C., který bojoval velmi statečně a dařilo se mu porazit i druháky. Samotné finále patřilo Lili K. z 2. C a Víťovi P. z 2. B, který všem dokázal, že je nejlepším hráčem tohoto turnaje. Moc gratulujeme všem hráčům a hráčkám a už teď se těšíme na druhý ročník, který proběhne příští rok.

Ivana Zouharová 


 Z pohádky do pohádky

I letos se v předvánočním čase konala už tradiční hra po škole s názvem „Z pohádky do pohádky“.

Tentokrát s velikým zájmem starších dětí o to být těmi „vedoucími“ u jednoho ze třinácti úkolů. A těm patří poděkování za zvládnutí všech prvňáčků i druháků, předčítání mnohdky dlouhých hádanek a v neposlední čadě rozdávání razítek.
Mladší děti v naší škole už nezabloudily a většinou zvládly všech třináct pohádkových úkolů – přebírání hrachu, střelba na obludu či přimalování čerta do pekla.

Renata Střížová


Mikulášské představení

Mikulášské představení
Mikulášské představení

Každoročně naše ŠD navštíví na den, kdy chodí Mikuláš nějaké pěkné pohádkové představení.
Jinak to nebylo ani letos a tak jsme oslovili několik divadelních souborů. Nakonec jsme vybrali divadlo NAVĚTVI, kterého program nás nejvíce zaujal.

A tak nastal den D a 5.12.2018 ve 14:00hod se celá naše školní družina v počtu 242 dětí zúčastnila divadelního představení – Hlídali jsme Ježíška.
Tradiční Vánoční příběh netradičním pohledem – očima Oslíka a Volka, ve kterém zaznělo i několik písniček, se dětem moc líbil a úplně je vtáhnul do děje. Navodil tak krásnou Vánoční atmosféru a všechny děti si to moc užily.
Myslím, že jsme vybrali dobře a už teď se těšíme na příští rok.


Výtvarná soutěž „Haló, haló, proč je koček málo?“

Letošní ročník celodružinové výtvarné soutěže pod názvem „Haló, haló, proč je koček málo?“ byl pro mne velkým překvapením. Nejenom, že bylo odevzdáno přes 150 výkresů, ale hodně malých výtvarníků se pustilo i do většího formátu a různorodých výtvarných technik. A hlavně tato soutěž opět splnila jeden ze svých cílů.

Ukázalo se, že tu máme velice talentované děti, které když chtějí, tak opravdu umí. Vybrat výherce bylo tedy velice těžké. Někdy zaujal kočičí výraz, jindy výtvarné zpracování. Vítězové byli odměněni ve dvou kategoriích – 1. a 2. třída / 3. až 5. třída.

V každé kategorii si diplom a peněženku s kočičkou na památku odneslo 30 děvčat. Zvláště ve starší kategorii se sešla opravdu mistrovská díla. Napříč oběmi kategoriemi se umístili i chlapci, těch však celkem bylo pouze 11. I to ale můžeme považovat za úspěch a patří jim velká gratulace!

Kočičky nám v současné době zdobí prostory školy a jelikož se jedna z našich družinových místností jmenuje „U pejska a kočičky“, určitě si i v budoucnu své umístění najdou.

Všem oceněným ještě jednou tedy blahopřeji a přeji hodně úspěchů v dalším tvoření!

Renata Střížová

Haló Haló, proč je koček málo?
Haló Haló, proč je koček málo?

Spolupráce s místní pobočkou KJM

Po roční odmlce /rekonstrukce/ jsme se opět vrátili do pobočky městské 
Knihovny Jiřího Mahena na Vondrákově ulici – kde se konalo slavnostní pasování prvňáčků na rytíře knih a čtenáře knihovny  v rámci projektu „ Poprvé do školy – poprvé do knihovny„. Pasování proběhlo ve dnech 4. a 10. října 2018 a zúčastnily se téměř všechny děti z 1. tříd. Samotné pasování v knihovně bylo moc příjemné – paní knihovnice byly převlečené za královnu a šaška a děti do rytířského stavu pasoval král – pan starosta Tomáš Kratochvíl. Všem se nám akce moc líbila. V průběhu školního roku pak spolupracujeme s místní knihovnou díky nabízeným výchovně-vzdělávacím programům. Ke konci školního roku nás ještě čeká slavnostní předání klíče k místní knihovně a dokončení zmíněného projektu ,,Klíčováním,,.

                                                                                    Kolektiv vychovatelek 1. tříd


10.ročník fotbalového turnaje ve výsledcích

Nejlepší prvňáci: 5. oddělení  –  1.C
Nejlepší druháci: 10. oddělení – 2.C
Nejlepší třeťáci:  3. oddělení –  3.A
Nejlepší čtvrťáci: 4. B (děti jsou v družině rozděleny)

Vítěz mladší kategorie: 10. oddělení – 2.C
Vítěz starší kategorie: 4. B
Dětem děkujeme za účast a zapojení – i na slzu lítosti došlo! Rodičům za podporu. Úžasnému počasí taktéž.

Zuzana Tuzová