kalendář akcí
<říjen 2019>
poútstčtsone
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
prázdniny a volna 29. – 30. 10. 2019 / Podzimní prázdniny
23.12. 19 – 3.1. 20 / Vánoční prázdniny
31.1. 2020 / Pololetní prázdniny
17.2. – 23. 2. 2020 / Jarní prázdniny
9. 4. 20 / Velikonoční prázdniny
1.7. – 31.8. 2020 / Hlavní prázdniny

Elektronická žákovská knížka Edookit
edookit-logo-official-(1).png

Třídní schůzky a konzultační hodiny

30.9. 2019 17:00 / Třídní schůzky a konzultační hodiny
4.11. 2019 16:00 / Konzultační hodiny
6.1. 2020 16:00 / Konzultační hodiny
2.3. 2020 16:00/ Konzultační hodiny
11.5. 2020 16:00 / Konzultační hodiny
1.6. 2020/ 17:00 / Třídní schůzky a konzultační hodiny


Nenech to být
logo-(2).png

Jsme partnerskou školou Českého volejbalového svazu
Document-page-001-(1).jpg
Jsme fakultní školou FSS Masarykovy univerzity:

Fakultni-skola-page-001.jpg

IMG_0001.jpg

Sponzoři
Základní škola Brno, Vejrostova - ekatalog.czZákladní školy - ekatalog.cz

Z výuky


Lidskoprávní projektový den s Amnesty International

Součástí školního vzdělávacího programu ZŠ Vejrostova je na II. stupni projektový den, který je zaměřen na lidská práva. Letos se uskutečnil ve středu 14. 11. a žáci se během dne měli možnost zúčastnit workshopu Úvod do lidských práv, kde si ujasnili základní pojmy, seznámili se s Všeobecnou deklarací lidských práv, diskutovali o lidských právech u nás i ve světě a také si vyzkoušeli vcítit se do role lidí, kterým jsou lidská práva odpírána. Součástí dne byla také nabídka zážitkových workshopů vedených zástupcem některé z menšin a tzv. živá knihovna, kdy zástupce představil svůj příběh a žáci měli dále prostor na své otázky.

Kromě projektového dne se žáci s lidskými právy seznamují také v rámci výuky (např. dějepisu, výchovy k občanství), zapojováním do dalších programů či spoluprací s neziskovou organizací Lékaři bez hranic.

C6DFE49E-6B49-44B6-A16D-39FCA1F57439.jpeg   AEMN4636.JPG

Mgr. Věra Livingstonová


Sportlife

V pátek 9. 11. třídy 7. A a 8. C navštívily sportovní festival Sportlife na výstavišti. Všichni se perfektně vyřádili a užili si různých druhů sportů a setkání se sportovci.

Kateřina Ulrychová


Terénní cvičení 7. A

V pátek 26. října jsme spojili síly s pedagogy pedagogické fakulty a uspořádali terénní cvičení ze zeměpisu.

Začali jsme před školou, kde děti dostaly busoly a mapy a my mohli vyrazit k Žebětínskému rybníku.

Cestou jsme mapovali terén a zachycovali výrazné umělé i přírodní objekty.

U rybníka děti čekaly čtyři stanoviště, kde po dvojicích plnily úkoly, které zachycovaly do pracovních listů.

Potom nás čekala cesta zpátky a ve třídě děti dokreslily mapy a udělaly legendu.

Nakonec jsme cvičení vyhodnotili a udělali nástěnku z našich poznatků.

Cvičení se dětem moc líbilo, těšíme se až na jaře cvičení zopakujeme i s jinými třídami.
DSC_0505.jpg

Kateřina Ulrychová


Florbal obvodní kolo

V pondělí 22. října se kluci osmých a devátých ročníků zúčastnili obvodního kola ve florbale.Vybojovali pěkné druhé místo.

Blahopřejeme!!


 

Kateřina UlrychováDeváťáci na Úřadu práce

Pro žáky devátého ročníku nastává období rozhodování, co dál. S informacemi o možnostech dalšího studia se seznamují nejen ve škole, ale jako každý rok i letos navštívily v říjnu postupně všechny deváté třídy Informační a poradenské středisko pro volbu a změnu povolání Úřadu práce na Polní ulici. Z více než hodinového programu si žáci odnesli nejen informace o přijímacím řízení, o situace na trhu práce a o možnostech při rozhodování, ale také vyhodnocený zájmový dotazník nebo letáky SŠ. Věříme, že i tato návštěva byla další kostičkou do skládačky informací a podnětů, které žáci budou moci zanedlouho využít.

Mgr. Lenka Broklová

Urad-prace.JPG


 

 

 


Exkurze do Prahy aneb Na Petřín i do Grévinu

4. října jsme společně s paní učitelkou vyjeli do Prahy. Jeli jsme vlakem Regiojet, kde byla výborná obsluha. Dojeli jsme až na pražské hlavní nádraží, odkud jsme vyrazili na Petřín. Nahoru jsme vyjeli lanovkou s krásným výhledem. Petřínská rozhledna se nám moc líbila především proto, že vypadala jako pařížská Eiffelova věž. Poté jsme vyrazili do nedalekého zrcadlového bludiště. Tam nás pobavila zrcadla na konci bludiště. Potom jsme se vydali do krásného centra Prahy, došli jsme až k orloji a pak k Mc Donald´s, kde nám paní učitelka dala třicetiminutový rozchod. Po rozchodu jsme se vydali do nedalekého muzea voskových figurín Grévin. V Grévinu byla spousta známých osobností a pohádkových postav, např. Katty Parry, Winnetou atd., se kterými jsme se mohli vyfotit. Na konci naší prohlídky nám zaměstnanci připravili zábavnou hru, která nás všechny moc pobavila. Poté už nám nezbývalo nic jiného, než se vrátit na nádraží. Zpáteční cestu jsme opět jeli vlakem Regiojet. Když jsme se vrátili do Brna, na některé z nás už čekali rodiče. Výlet jsme si všichni moc užili a už se těšíme na další.
 

za 7. B Anna Marie Svobodová, Karolína Kovaříková, Tereza Hurábová


Po stopách boskovických Židů

Ve středu 10. 10. jsme vyrazili s p. uč. Broklovou a p. uč. Mikuláškem do Boskovic na prohlídku židovského ghetta a hřbitova. Sraz jsme měli v hale hlavního vlakového nádraží v 7.40 hod. Vyrazili jsme vlakem. V Boskovicích jsme našli paní průvodkyni a vydali se na prohlídku ghetta. Dozvěděli jsme se mnoho nových a zajímavých věcí. Navštívili jsme také synagogu maior. Když jsme si vše prohlédli, vyrazili jsme na starý židovský hřbitov. Ten jsme pečlivě prošli a nafotili. Poté jsme se vydali zpět do centra města. Tam jsme dostali rozchod na oběd a potom jsme se našli a vydali se na vlak zpět do Brna.

za 8. B Matěj Studeník

Boskovice.JPG
 

 


7. C na exkurzi v Třebíči

Ve čtvrtek 20. září jeli žáci 7. C na historickou exkurzi do města Třebíče. Nejprve jsme si prohlédli nádhernou baziliku, kterou nás zasvěceně provedla paní průvodkyně. Poté jsme vystoupali na věž kostela a město zhlédli z výšky. Po přestávce na oběd jsme se vydali do starého židovského města, prohlédli si s paní průvodkyní synagogu, upravené domy, židovskou lázeň a naši prohlídku jsme zakončili na židovském hřbitově. Dozvěděli jsme se spoustu nových zajímavostí z historie a k dobré náladě přispělo i krásné počasí.

Mgr. et Mgr. I. Machainová

P9200106.JPGP9200058.JPG  P9200046.JPG
 


7. B a 7. C v Knihovně Jiřího Mahena

V září navštívily třídy 7. B a 7. C bystrckou pobočku Knihovny Jiřího Mahena. Knihovna byla po rekonstrukci otevřena před letošními prázdninami, a tak byl začátek roku vhodnou příležitostí k návštěvě této instituce a jejímu představení těm, kteří v nových prostorách zatím nebyli. Paní knihovnice nás seznámila nejen s výpůjčním řádem, ale především s tím, co je možné si v knihovně půjčit (zvláště kluky nejvíce zaujaly komiksy – viz foto), se studovnou i s dětským koutkem.


Nechyběl ani čas na představení novinek a na kratší práci ve dvojicích, jejímž výsledkem bylo ohodnocení knih. Věříme, že tato návštěva přispěje k většímu zájmu žáků o četbu a ke zvýšení počtu čtenářů knihovny.
A ještě malý průzkum uskutečněný více než týden po jednotlivých návštěvách. (Odpovídalo 48 žáků obou tříd.)

graf.jpg

Mgr. Lenka Broklová


Biologicko-zeměpisná exkurze

Zpestřením výuky žákům devátých ročníků byla dvoudenní exkurze do Moravského krasu.

Tato exkurze zasahovala jak do učiva přírodopisu (neživá příroda, krasové jevy), tak do učiva zeměpisu (Česká republika).

Kromě krásného počasí jsme si užili i možnosti strávit společné chvíle v přírodě mimo budovu školy, načerpali nové vědomosti i spoustu společných zážitků.

Mgr. Kateřina Ulrychová


Bruslení Vodova

Ve čtvrtek 1.února byly třídy 6. A a 7. C bruslit na stadionu na Vodové ulici. Děti byly moc nadšené a těší se na další bruslení, které je čeká v březnu.

Mgr. Kateřina Ulrychová

DSC_1381.jpg  IMG-20180201-WA0009.jpg  IMG-20180201-WA0008.jpg  IMG-20180201-WA0007.jpgNávštěva u pana starosty

V úterý 30.ledna, byly pozvány děti ze školního parlamentu na ZŠ Vejrostova k panu starostovi.

Patří sem zástupci všech tříd na druhém stupni z řad dětí.

Schůzka byla velmi příjemná, děti se zajímaly o dění v Bystrci, např. o výstavbu nových hřišť, přístavbu naší školy, o nové stavby v Bystrci, co bude nové na přehradě a o kriminalitu v Bystrci.

Všichni byli moc zvědaví, na pracovní den pana starosty a důvody jeho kandidatury.

Panu starostovi děkujeme za velmi milé přijetí a spoustu nových informací.

Mgr. Kateřina Ulrychová        

    IMG-d40c6c64c513f93d00d704450776bb7d-V.jpg   IMG-20180131-WA0000-(1).jpg
  
 Projektový den

Součástí školního vzdělávacího programu ZŠ Vejrostova je na II. stupni projektový den, který je zaměřen na lidská práva. Projekt „Výchova k lidským právům“ se letos uskutečnil ve středu 15.11. Žáci se během dne, který byl rozdělen do bloků podle aktivit, seznámili s různými tématy formou přednášek i případových studií. Diskutovali a vyhodnocovali argumenty, hráli tematicky zaměřené hry a zamýšleli se nad životem, který žijí a životem některých svých vrstevníků mimo hranice ČR. V závěrečném shrnutí často oceňovali právo na bezplatné vzdělávání a právo svobodně projevit svůj názor. Shodli se v myšlence, že by si měli vážit toho, co mají.

Kromě projektového dne se žáci s lidskými právy seznamují také v rámci výuky (např. dějepisu, výchovy k občanství), zapojováním do dalších programů či spoluprací s neziskovou organizací Lékaři bez hranic.

Mgr. Věra Livingstonová, ZŘ

Fotografie ZDE.


Výtvarka 6. C v přírodě

Výtvarná výchova nemusí být jen kreslení ve třídě. Využili jsme ještě pěkného počasí a vytvořili v lese v okolí školy umělecká díla z přírodnin.

Foto ZDE.

Žáci 6. C s paní učitelkou I. Machainovou


Závěrečné prezentace žáků 9. ročníku

   Slavnostní akce, která se koná každý rok, letos připadla na 13. a 14. června. Během dvou dnů měli žáci možnost prezentovat témata (ve většině případů) dle vlastní volby. Publikum tvořili spolužáci, učitelé a rodiče.  Slavnostně oblečení žáci s nadšením představili své koníčky, oblíbené sporty, ale i témata týkající se například naší historie. Nechyběly ani názorné ukázky pomůcek nebo vybavení.
   Čtyřčlenné komise ve složení tří učitelů a jednoho zástupce žáků ohodnotily výkon 30x jako výborný, 5x jako chvalitebný a 3x jako dobrý. Jeden žák svou povinnost nesplnil a 3 žáci byli omluveni z důvodu nemoci.
   S úrovní prezentací můžeme být spokojeni.
   Děkujeme všem za odvahu předstoupit před neznámé publikum. Poděkování rovněž patří vyučujícím, kteří vystoupení žáků hodnotili.
                                                                                            Mgr. Věra Livingstonová
Fotogalerii najdete ZDE.


Tolerance k náboženství se zaměřením na islám

Dne 4. května 2017 se žáci 9.A v rámci předmětu VKO-Výchova k občanství - zúčastnili multikulturní lekce: tolerance k náboženství se zaměřením na islám. Žáci sledovali videa na toto téma, vyzkoušeli si i řešení nestandartních situací ve veřejném prostoru a mohli klást dotazy přímo organizátorům lekce, kteří žili v muslimských zemích nebo jsou přímo muslimové. Dotazy byly trefné a myslím, že se takto naučili víc, než pasivním frontálním výkladem. Na závěr hodiny si mohli vyzkoušet i tradiční oblečení a poslechnout hudbu. Hodina byla velmi přínosná a zajímavá jak pro žáky tak i učitele. 

Mgr. Jan Melichárek


Divadélka na ZŠ Vejrostova

Nudíte se ve škole?  Zahrajte si  divadlo !!  Minulý týden si žáci  třídy  6. A  si vyzkoušeli být  diváky i loutkoherci .   Vše  zvládli na výbornou. Nejdříve byli diváky.  Žáci  4.C  pod vedením paní učitelky Mgr. Silvie Macákové zahráli šesťákům ukázku z knihy Pan Kaplan má svou třídu stále rád od Lea Rostena.A co šesťáci na to? Markéta  Kloudová  napsala :  Divadlo mě překvapilo. Když nám třídní í učitelka Věra Koudelová oznámila, že nám čtvrťáci  přijdou zahrát divadlo, tak mě hned napadlo, bude to stát za to ? Nebudou  se u toho smát?  K mému  údivu i spolužáků to bylo právě naopak! Děti texty uměly naprosto perfektně.  Mluvili  zřetelně a krásně hlasitě. Sebastián  Stix:  Ani chvíli jsem se nenudil.  Ema Štercová :  Naučili se zpaměti dlouhé a složité texty. Vojta Jaeger:  Nedělali chyby. A hlavně se mi líbilo, že se zapojila celá třída.
Potom se šesťáci představili v loutkových pohádkách prvňáčkům, kterým zahráli   pohádky, kdy si loutky sami vyrobili, napsali scénáře a hráli. Příprava byla pro všechny skupiny náročná. Po skončení  dostali prvňáčci lístky, na které mohli napsat hodnocení a vzkazy.

 Závěrem nejdříve postřeh Veroniky Esterkové  z  6 .A :  Při divadle byli prvňáčci tišší a pozorní. Když  jsem  hrála nestyděla  jsem se, protože jsem nebyla vidět. Napsali nám pěkné vzkazy a nakreslili obrázky. Překvapilo mě, že si všimli i malých detailů. 
A vzkazy  prvňáčků :  Byly moc krásné loutky a pěkné pohádky  hodnotila Vaneska ,  Filípek napsal : děkujeme za  pohádky.  Spokojení žáci a jejich pěkné výkony byly odměnou nejen žákům, ale i pedagogům. 

                                              Zapsala Věra Koudelová, třídní učitelka 6.A

WP_20170424_007-(2).jpg  WP_20170424_005-(2).jpg